چرا مردان رنج هایشان را پنهان می نمایند؟

به گزارش کهن پارس، خبرنگاران/اصفهان یک روان پزشک با بیان اینکه مقدار بروز اختلالات روانی میان زنان و مردان تقریباً یکسان است، اما مراجعه زنان برای درمان همواره بیشتر از مردان است، گفت: پذیرش اختلالات روان پزشکی در مردان کمتر از زنان است که این موضوع ریشه در فرهنگ جامعه ما دارد.

چرا مردان رنج هایشان را پنهان می نمایند؟

دکتر سعید انصاری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به این که سلامت روان یکی از سه جزء اساسی تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامتی است، اظهار کرد: سلامتی به معنای تندرستی جسمانی، روانی و اجتماعی است.

وی گفت: مفهوم سلامت روان این است که فرد باید توانایی های خود را بشناسد، بتواند با استرس های معمول زندگی خود کنار بیاید، کار مفید و سازنده ای انجام دهد و بتواند با جامعه خود تعامل داشته باشد. به عبارت دیگر سلامت روان یک تعریف کلی است که نشان می دهد فرد چقدر توانایی های جمعی و فردی دارد، چقدر هیجانات خود را می شناسد، چقدر برای بهبود حال خود کوشش می نماید و چقدر می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

این روان پزشک با اشاره به این که در بسیاری از مواقع مردم به علت رویارویی با چالش های روزمره زندگی، اهمیت کمتری به سلامت جسمی و روانی خود می دهند، اضافه کرد: در این شرایط افراد از مسائل مربوط به سلامت خود مثل مقدار گیری قند، فشارخون، مسائل دندان و در نهایت مسائل مربوط به سلامت روان خود غافل می شوند.

وی اعلام نمود: به عنوان یک روان پزشک که سال ها است مشغول طبابت در این حوزه هستم اصلی ترین درسی که گرفته ام این است که هیچ کسی مطلقاً در برابر چالش های سلامت روان مصون نیست. اصلاً مهم نیست فرد چه پس زمینه ای دارد، چقدر ثروتمند است، شغلش چیست، سنش چقدر است و جنسش چیست، بیماری روانی تبعیض قائل نمی گردد و به سراغ همه ما می آید، اما خبر خوب این است که می توانیم با تکنیک ها و ابزارهایی که برای مدیریت سلامت روان وجود دارد به نحوی به بهبود کیفیت زندگی خود یاری کنیم.

مراجعه بیشتر زنان برای درمان اختلالات روانی

انصاری با بیان اینکه شیوع اختلالات روان پزشکی در جامعه در حال افزایش است، توضیح داد: مقدار بروز اختلالات روانی میان زنان و مردان تقریباً یکسان است، اما مقدار مراجعات زنان برای درمان همواره بیشتر از مردان است. این مسئله شاید بیش از اینکه به ژنتیک مرتبط باشد، به فرهنگ ارتباط دارد.

وی با بیان اینکه مردان در مقایسه با زنان، بیشتر اختلالات روانی را برون سازی می نمایند، درحالی که زنان بیشتر این اختلالات را درون سازی می نمایند، گفت: بر اساس آماری که از سوی سازمان بهداشت جهانی ارائه شده مقدار پرخاشگری، رفتارهای ضد اجتماعی و خودکشی در مردان بیشتر از زنان گزارش شده است، در حالی که زنان بیشتر به اضطراب و افسردگی مبتلا می شوند.

پذیرش کمتر اختلالات روانی در مردان نسبت به زنان

این روان پزشک پذیرش اختلالات روان پزشکی در مردان را کمتر از زنان دانست و شرح داد: این موضوع ریشه در فرهنگ جامعه ما دارد که از بدو تولد مردان را قوی و پشتیبان معرفی می نمایند و اجازه بیان رنج ها و شکست ها را به مردان نمی دهند. حتماً در روابط خودمان به طور مکرر با این جمله از سمت مردان روبرو شده ایم که حرف زدن برایمان سخت است، یا الآن چه باید بکنم!؟ سرچشمه این جملات فرهنگ است؛ فرهنگی که از طرف خانواده و جامعه از دوران کودکی به ما القا می گردد.

وی تأکید کرد: با توجه به نقش مهم مردان در خانواده و جامعه می بایست سلامت روان این بخش مهم از جامعه به طورجدی مورد توجه قرار گیرد.

راهکارهایی برای بهبود سلامت مردان

انصاری با اشاره به روزهایی که به سختی در حال سپری شدن است و فشارهایی که به همه افراد جامعه وارد می گردد، اظهار کرد: در این شرایط خوب است همه ما به یاد داشته باشیم که همه زندگی ما شغل ما نیست، پس باید خودمان را از موقعیت های غیرواقعی جدا کنیم و درک کنیم که هویت ما را شغل ما مشخص نمی نماید.

وی با یادآوری این که در دوران قرنطینه همه گیری کرونا فهمیدیم باید تأکید کمتری بر روی شغلمان داشته باشیم، گفت: این دوران به ما یاد داد باید بر حوزه های دیگر زندگی مانند خانواده و دوستان تمرکز بیشتری کنیم، درعین حال که باید بتوانیم به نحوی با تنهایی خودمان کنار بیاییم و خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم.

این روان پزشک ادامه داد: یکی دیگر از راهکارهایی که برای بهبود سلامت روان وجود دارد این است که به برنامه روزانه خود نظم دهید و توصیه می گردد همه افراد برنامه ریزی روزانه داشته باشند.

وی هم چنین پیشنهاد کرد افراد درباره اتفاقات روزانه خود یادداشت برداری نمایند و اضافه کرد: خیلی وقت ها احساسات، اتفاقات و رویدادهای روزانه را می توانیم یادداشت کنیم و حسمان را روی کاغذ بیاوریم.

خیلی وقت ها حق داریم غمگین باشیم

انصاری با بیان اینکه گاهی اوقات می توانیم با اعضای خانواده و دوستانی که ارتباط خوبی با آن ها داریم درباره خیلی از مسائل صحبت کنیم، تأکید کرد: قرار نیست زندگی ما همواره عالی و بدون مشکل باشد و خیلی وقت ها ما هم حق داریم غمگین باشیم.

این روان پزشک به افراد توصیه کرد، اگر احساساتی مبنی بر غمگینی و اضطراب زیاد دارند، به طوری که موجب اختلال در عملکرد روزمره آن ها شده و موجب اختلال در ارتباط خانواده و همکاران، حافظه، خواب و خوراک آن ها شده حتماً با یک روانشناس یا روان پزشک مشورت نمایند، چراکه درمان آن فرد می تواند درمان یک جامعه باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1158

به "چرا مردان رنج هایشان را پنهان می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مردان رنج هایشان را پنهان می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید