پژوهشگران از ارتباط میان مصرف سیگار الکترونیکی و اختلالات شناختی می گویند

به گزارش کهن پارس، مصرف سیگار الکترونیکی در سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته و بسیاری از نوجوانان به این بهانه که ویپ ضرر چندانی ندارد، به سراغ آن می فرایند.

پژوهشگران از ارتباط میان مصرف سیگار الکترونیکی و اختلالات شناختی می گویند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، دو پژوهش بزرگ از ارتباط احتمالی میان مصرف سیگار الکترونیکی یا ویپ با اختلالات شناختی مانند اختلالات حافظه حکایت دارند. در حالی که این مقالات به شواهد قطعی دست پیدا نکرده اند، خواستار تحقیقات بیشتر و بلندمدت شده اند.

مصرف سیگار الکترونیکی در سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته و بسیاری از نوجوانان به این بهانه که ویپ ضرر چندانی ندارد، به سراغ آن می فرایند. حالا دو بررسی بزرگ از دانشگاه راچستر توانسته به یک ارتباط جدید میان برخی اختلالات شناختی و مصرف ویپ در بزرگسالان و نوجوانان دست پیدا کند.

پژوهش اول که در ژورنال Tobacco Induced Diseases به چاپ رسیده، اطلاعات بیش از 18 هزار دانش آموز دبیرستانی در آمریکا را مورد بررسی قرار داده. طبق این تحقیق، نوجوانانی که سیگار الکترونیکی مصرف می کنند، از مسائل در تمرکز یا تصمیم گیری خبر داده اند. هرچقدر فرد زودتر شروع به استفاده از ویپ کرده باشد، این اختلالات بیشتر می شود.

مقاله دوم در ژورنال Plos One منتشر شده که داده های یک نظرسنجی سالانه تلفنی به نام سیستم نظارت روی عوامل رفتاری خطرساز را بررسی کرده. بیش از 800 هزار فرد بالغ در آن شرکت داشته اند و در این پژوهش هم تعیین شده که میان سیگار الکترونیکی و مسائل شناختی ارتباط وجود دارد.

مصرف کنندگان سیگار عادی و الکترونیکی در مقایسه با افراد عادی با مسائل شناختی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند و اگر فردی هردوی آن ها را مصرف می کند، احتمال بروز این اختلالات افزایش پیدا می کند. این نتایج توسط یک نظرسنجی با جواب های بله و خیر بدست آمده و از افراد سوالی درباره مسائل در تمرکز، یادآوری و همچنین تصمیم گیری پرسیده شده است.

با وجود چنین نتیجه ای، محققان می گویند هیچ نشانه تعیینی مبنی بر اینکه استفاده از سیگار الکترونیکی موجب چنین نقص هایی می شود، وجود ندارد. در پژوهش Plos One به این موضوع اشاره شده که این افراد شاید از ابتدا با اختلالات شناختی دست و پنجه نرم می کردند.

پژوهشگر ارشد این دو پژوهش، دونگمی لی به این موضوع اشاره کرده که تنها راه برای درک کامل ارتباط میان این موارد، انجام تحقیقات دقیق و البته بلندمدت است. سیگار الکترونیکی به تازگی از راه رسیده و مورد توجه قرار گرفته، بنابراین هنوز نمی دانیم در بلندمدت چه تاثیری روی سلامت انسان می گذارد.

مقاله های جدید می تواند زنگ خطری برای مصرف ویپ در سنین پایین باشد و طبق گفته لی در حالی که سیگار الکترونیکی در حالت کلی به اندازه سیگار عادی مضر نیست، اما نمی توان آن را بدون ضرر هم دانست. در حقیقت پژوهش های قبلی به همراه تحقیقات اخیر نشان می دهند که ویپ جایگزین مناسبی برای سیگار عادی نیست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 612

به "پژوهشگران از ارتباط میان مصرف سیگار الکترونیکی و اختلالات شناختی می گویند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران از ارتباط میان مصرف سیگار الکترونیکی و اختلالات شناختی می گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید