پارک ملی کیدپو، مرواریدی پنهان در اوگاندا

به گزارش کهن پارس، پارک ملی کیدپو (Kidepo National Park) در اوگاندای شمالی از منابع طبیعی فراوان، حیات وحش رو به رشد و جذابیت توریستی روزافزونی برخوردار است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر با این منطقه بکر آشنا شویم.

پارک ملی کیدپو، مرواریدی پنهان در اوگاندا

اوگاندا را بی دلیل مروارید آفریقا خطاب نمی نمایند. چند سالی است که این کشور به دلیل مناظر طبیعی و حیات وحش فوق العاده اش به یکی از بهترین مقاصد توریستی بدل شده است. با این حال یکی از بهترین گنجینه های آن کماکان ناشناخته باقی مانده است. پارک ملی کیدپو، خارج از جهت های معمول، در میان تپه های ناهموار و دره های اوگاندای شمالی جا خوش نموده است؛ مکانی که تا مدت ها از نظرها پنهان بوده و زیبایی آن تا به امروز، تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده بود.

خانه قبیله ای افسانه ای

پارک ملی کیدپو خانه یکی از کوچک ترین گروه های قومی آفریقا، مردمی با نام ایک است. با توجه به روایت های فولکلور، ایک ها در بخش اعظمی از شرق آفریقا پراکنده بودند و صدها سال پیش به اتیوپی آمدند.

ایک ها به خدایان باستانی خود اعتقاد دارند و باور دارند روزی فرا خواهد رسید که باید دره کیدپو را ترک نمایند. اما آنها در کوشش هستند تا فرهنگ و زبان منحصر به فرد خود را که هیچ کدام از دیگر قبایل قادر به فهم آن نیستند، حفظ نمایند.

تریل شروک زبان شناسی است که برای بازگشایی رمز زبان ایک ها با سه نسل از آنان همراه بوده است. او مدارکی پیدا نموده که براساس آن ایک ها را با فرهنگ هایی از نقاط بسیار دورتر، از جمله مصر جنوبی مرتبط می نماید.

او می گوید:

این زبان مانند یک موزه است، مخزنی از اطلاعات تاریخی، فرهنگی و مالی. مرگ چنین زبانی را می توان به سوختن یک کتابخانه تشبیه کرد. از دست دادن یک پنجره رو به گذشته ای که هیچگاه در آینده بازسازی نخواهد شد.

قلب پارک ملی دره کیدپو

قلب پارک ملی کیدپو، زمین مرطوب ابدی نارو، گذشته ای سخت را پشت سر گذاشته است. جنگ های قبیله ای در دهه های 80 و 90 جمعیت حیات وحش را از این سرزمین فراری داده بود. اما امروزه با گسترش رشد حیوانات، این منطقه شرایط ایده آل خود را بازیافته است.

این پارک با 540 مایل مربع مساحت، مناظر متفاوتی از جمله کوه های باشکوه، ساواناها و مجموعه ای تأثیرگذار از حیوانات ساکن در آن، شامل شترمرغ ها، بز های کوهی آفریقایی و زرافه ها را به شما ارائه می نماید.

جانسون ماسرکا، رئیس نگهبانان پارک می گوید:

این پارک یگانه است، احتمالاً در هیچ پارکی با این تنوع گونه های جانوری برخورد نخواهید کرد.

منابع آبی خارق العاده

یکی از موارد ناشناخته پارک، استخرهای کوچک آب گرمی هستند که بر سطح آب شان به خاطر گرمای آتشفشانی باستانی، همیشه حباب هایی وجود دارد. نام آنها نیز چشمه های آب گرم کانان گوروگ است. جاذبه هایی که تنها به اندازه یک پیاده روی کوتاه از مرز میان اوگاندا و سودان جنوبی فاصله دارند.

اگر کمی بیشتر به سمت جنوب حرکت کنید، می بینید که رودخانه هایی که در دره مسطح کیدپو جاری هستند، در شکل دهی به آن تاثیر بسیار زیادی داشته اند. در هنگام بارش های شدید، در این رودخانه ها به سمت سودان جنوبی، سیل جاری می گردد و پارک را در بر می گیرد. بعد از چندین ساعت سیل فروکش می نماید و بستری از شن را که عرض آن در برخی نقاط به 165 فوت (50 متر) می رسد، ایجاد می نماید.

فیلیپ آکورون گیمو ، راهنمای پارک در این راستا می گوید:

زیر این شن ها کماکان آب وجود دارد. برخی از حیوانات برای دستیابی به این آب چاله هایی را در زمین حفر می نمایند. حیواناتی نظیر بابون ها و فیل ها. در این منطقه آب فراوانی یافت می گردد، به همین دلیل در دره کیدپو حیوانات بیشتری یافت می شوند.

منبع: cnn.com

منبع: کجارو
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 139

به "پارک ملی کیدپو، مرواریدی پنهان در اوگاندا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ملی کیدپو، مرواریدی پنهان در اوگاندا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید