همکاری یونسکو در توسعه آموزش و افزایش سواد محیط زیستی شهروندان

به گزارش کهن پارس، خبرگزاری خبرنگاران- در نشست مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با رئیس و اعضای کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست ایران؛ دو طرف بر لزوم همکاری برای زیست پذیرتر شدن شهر تهران تاکید کردند.

همکاری یونسکو در توسعه آموزش و افزایش سواد محیط زیستی شهروندان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، محمدمهدی عزیزی مدیرعامل سازمان در این جلسه ضمن ابراز خشنودی از ایجاد بستر های لازم جهت همکاری های مشترک با تیم های علمی و دانشگاهی و تمایل به توسعه این امر، با اشاره به مأموریت های سازمان در راستای زیست پذیر کردن شهر تهران و تقویت مشارکت پذیری شهروندان گفت: با وجود رشد و توسعه فناوری در همه ابعاد زندگی، مسئله مدیریت پسماند نه تنها به شکل یکپارچه و اصولی حل نشده که به تدریج چالش های مالی، اجتماعی و محیط زیستی آن نیز گسترده تر شده است.

او افزود: در کنار مسائل زیرساختی که از آن به عنوان چالش های سخت افزاری یاد می گردد، مسائل نرم افزاری زیادی نیز وجود دارد که کمتر به آن ها پرداخته شده است. کمبود آگاهی عمومی در میان جوانان و بزرگسالان به ویژه در کشور های در حال توسعه نقش به سزایی در شدت یافتن مسائل محیط زیستی و به تبع آن مدیریت بهینه پسماند دارد.

عزیزی با اشاره به مفهوم تربیت محیط زیستی به عنوان یک فرآیند دائمی که افراد را به کسب آگاهی محیط زیستی، دانش، ارزش ها و مهارت ها تشویق می نماید، افزود: موضوع اموزش محیط زیستی با هدف تغییر سبک زندگی و افزایش مشارکت پذیری شهروندان به عنوان اصلی ترین رویکرد آموزشی ـ فرهنگی سازمان مدیریت پسماند، در نظر گرفته شده است.

در ادامه این ملاقات سیدمحمد شبیری رئیس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار دانشگاه پیغام نور و رئیس کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست ایران گفت: پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار با هدف یاری به برطرف احتیاج های علمی، پژوهشی و آموزشی در حوزه محیط زیست و توسعه پایدار و به منظور ایجاد پیوند میان جامعه و دانشگاه ایجاد شده است.

شبیری با اشاره به چالش های پیش روی جامعه شهری در مورد اصول و مفاهیم پیشرفت پایدار محیط زیستی و نهادینه سازی آن در بخش های مختلف و حیاتی از جمله مدیریت شهری گفت: حرکت به سوی پیشرفت پایدار در راستای تحقق شهر اسلامی و تبدیل تهران به کلانشهر الگوی دنیا اسلام، احتیاج به ظرفیت سازی در سطح جامعه دارد و این مهم مستلزم همکاری و هم افزایی مدیریت شهری و مراکز علمی و پژوهشی ـ دانشگاهی است.

در خاتمه دو طرف ابراز امیدواری کردند با انعقاد تفاهم نامه همکاری های دوجانبه طی روز های آینده، زمینه های همکاری مشترک فراهم و با اجرایی کردن آن، اقدامات موثری در راستای زیست پذیر کردن هر چه بیشتر شهر تهران برای شهروندان انجام گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1200

به "همکاری یونسکو در توسعه آموزش و افزایش سواد محیط زیستی شهروندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری یونسکو در توسعه آموزش و افزایش سواد محیط زیستی شهروندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید