همه رودخانه های گیلان سیلابی است، نسبت به سیل آینده هشدار می دهیم

به گزارش کهن پارس، خبرنگاران/گیلان مدیرکل مدیریت بحران گیلان، از بارش های حاد 260 میلیمتری در رودسر و تالش و رضوانشهر اطلاع داد و اظهار داشت: کلیه شهرستان های غرب و مرکز و شرق استان سیلابی شده است.

همه رودخانه های گیلان سیلابی است، نسبت به سیل آینده هشدار می دهیم

امیر مرادی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به بارش های سیلابی در گیلان طی دیروز و امروز، اظهار کرد: در حال حاضر همه رودخانه های استان گیلان به غیر از شهرستان رودبار درگیر سیلاب و طغیان هستند.

وی با بیان اینکه همزمان با شروع فصل پاییز برای سومین بار با سیل روبرو شدیم، اضافه نمود: مدیریت کردن این حجم از سیلاب غیر ممکن شده است، زیرا به واسطه عدم تخصیص به موقع اعتبارات مدیریت بحران ناشی از سیل های گذشته، هنوز پیروز به برطرف مسائل نشدیم.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان، از بارش های حاد 260 میلیمتری در رودسر و تالش و رضوانشهر اطلاع داد و اعلام کرد: کلیه شهرستان های غرب و مرکز و شرق استان سیلابی شده و همه راه ها و پل ها در شرایط خطر قرار دارند، زیرا حجم آب شکستگی زیاد است.

مرادی، با بیان اینکه گزارش فرمانداری های ماسال و صومعه سرا از وقوع دو مورد سقوط افراد در آب حکایت دارد، مطرح کرد: متاسفانه این حوادث ناشی از بی احتیاطی است، زیرا در شرایط بارندگی شدید و طغیان رودخانه ها عبور از روی پل و آب نما بسیار خطرناک است و باید تردد صورت نگیرد.

وی از انسداد رودخانه های پیرببازار، شفت، سیاهکل، چوبر و... اطلاع داد و گفت: برای جلوگیری از خطر اقدام با یاری راهداری اقدام به مسدود کردن تعدادی از پل های استان تا فروکش کردن سیل کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان، با بیان اینکه رودخانه های استان گنجایش سیل های دیگر را ندارد، اعلام کرد: نیازمند تخصیص اعتبارات لازم جهت دیواره سازی و کف بندی رودخانه ها هستیم، زیرا با هر بار سیل، دیواره های رودخانه از بین می رود. بعلاوه با رانش های فراوان ناشی از بارندگی روبرو هستیم که باید ترمیم گردد.

وی با اشاره به برآورد خسارات براساس ماده 17 قانون مدیریت بحران، مطرح کرد: باید اعتبارات لازم به دستگاه های مرتبط از جمله آب منطقه ای و راهداری تخصیص پیدا کند تا خسارت ها را جبران نمایند.

مرادی، با بیان اینکه نسبت به بارندگی های بعدی در استان هشدار می دهیم، متذکر شد: طی دو روز گذشته همه امکانات آب منطقه ای و راهداری و بخشداری ها و دهیاری ها و هلال احمر استان را پای کار آوردیم تا پل های خطرناک را حفظ کنیم و خوشبختانه با اقدامات انجام شده به موقع از جمله پاکسازی انباشت و ضایعات حاشیه پل ها از فرو ریختن آنها جلوگیری کردیم، اما شرایط حاد شده و باید برای سیلاب های آینده آماده باشیم.

مدیرکل مدیری بحران گیلان، با اشاره به وقوع آب گرفتگی در رودسر و تالش و رضوانشهر و انزلی، اضافه نمود: در اغلب پل های استان آب شستگی اتفاق افتاده و حتما باید ترمیم گردد، زیرا رودخانه ها جهنده می شوند و به سمت خانه های مردم می رود و باید مدیریت بعد از سیل داشته باشیم.

وی با تاکید بر لزوم رسیدگی به رودخانه ها با تخصیص به موقع اعتبارات مدیریت بحران، اعلام کرد: اگر به داد رودخانه ها نرسیم، همه پل ها آسیب پذیر می شوند و حداقل نیازمند 50 میلیارد تومان اعتبار جهت ساماندهی شرایط موجود رودخانه ها هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1111

به "همه رودخانه های گیلان سیلابی است، نسبت به سیل آینده هشدار می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه رودخانه های گیلان سیلابی است، نسبت به سیل آینده هشدار می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید