لرستان یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ ایرانی

به گزارش کهن پارس، خبرنگاران/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: با کمک یکی از تشکل های بین اللملی و با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست، دبیرخانه مطالعات پلنگ ایرانی به استان سپرده شده است.

لرستان یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ ایرانی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: عواملی همچون شکارغیرمجاز، چرای بی رویه دام، عدم مشارکت جوامع محلی، جزیره ای عمل کردن دستگاه ها و ... تنوع زیستی لرستان را به شدت تهدید می کند.

وی با بیان اینکه مسائل اکوسیستمی فرادستگاهی است و همه باید کمک کنند تا بتوانیم یک اکوسیستم را نجات دهیم، بیان نمود: افزایش ضرر و زیان حیات وحش را به عنوان یک عامل بازدارنده در نظر گرفتیم.

فتحی بیرانوند افزود: گشت و کنترل مستمر را کریدورهای حیات وحش افزایش داده و با ایجاد پاسگاه های سیار از ورود دامداران غیرمجاز به مراکز تحت مدیریت جلوگیری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: جلساتی با منابع طبیعی و امور عشایری برگزار شده تا با هم افزایی در راستای حفظ تنوع زیستی قدمی برداریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پلنگ به عنوان یک گونه چتری در راس هرم غذایی واقع شده است و به لحاظ اکولوژیکی یکی از گونه هاست که باید مورد حمایت ویژه قرار گیرد، اظهار کرد: با توجه به شرایط اکولوژیکی، لرستان یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ ایرانی است و با اقدامات اجرا شده شاهد احیای این گونه در جای جای استان هستیم.

فتحی بیرانوند افزود: مطالعات پایه و بررسی تعارضات این گونه اجرا شده و به جوامع محلی که در جوار زیستگاه های پلنگ ایرانی قرار دارند آموزش های لازم داده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه مطالعات پلنگ موضوعی بین المللی است، اعلام کرد: در این راستا با کمک یکی از تشکل های فعال در حوزه بین اللملی و با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دبیرخانه مطالعات پلنگ ایرانیبه لرستان سپرده شده که امید می رود با انجام اقدامات لازم شاهد احیای این گونه ارزشمند جانوری باشیم و تجربه ها و دستاوردهای مطالعاتی را در اختیار سایر استان ها قرار دهیم و به این دغدغه طرفداران محیط زیست پاسخ دهیم.

وی شرح داد: با انجام پرداخت خسارت به دامداران، آموزش جوامع محلی، انجام مطالعات و تبیین اهمیت پلنگ در حوزه اکولوژیکی امیدواریم بتوانیم شاهد احیای پلنگ در سراسر زیستگاه این گونه جانوری در لرستان، کشور و خاورمیانه باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 761

به "لرستان یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لرستان یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید