فوت و فن پرورش خیار در خانه

به گزارش کهن پارس، اگر شماهم به استفاده از محصولات ارگانیک و تازه علاقه دارید می توانید بعضی محصولات کشاورزی مانند خیار را خودتان در خانه پرورش دهید.

فوت و فن پرورش خیار در خانه

خبرنگاران- گروه زندگی: خیار گیاه پرمحصولی است که رشد نسبتاً آسانی در باغچه ها دارند. انواع بوته ای این سبزی خوش طعم را حتی می توان در تراس یا بالکن آپارتمان ها هم پرورش داد. درکنار خاک خوب، تنها چیزی که احتیاج دارند آب فراوان و نور زیاد خورشید است.

  • آموزش کاشت فلفل به وسیله بذر | به راحتی در گلدان فلفل قرمز بکارید

آماده سازی خاک

1. یک مکان آفتابی برای کاشت خیار خود پیدا کنید.

خیار یک سبزی گرمسیری است و به نور مستقیم خورشید احتیاج دارد. نقطه ای را انتخاب کنید که در سایه آفتاب بعد از ظهر قرار نگیرد. خیارها ریشه هایی به عمق 91 تا 122 سانتی متری دارند، بنابراین آنها را در نزدیکی درختان نکارید. زیرا ریشه درختان برای آب و تغذیه با گیاهان خیار رقابت خواهند کرد.

2. علف های هرز را هرس کنید.

خیار را باید در یک منطقه عاری از علف های هرز کشت کنید. علف های هرز مواد مغذی و آب را از خاک تخلیه می نمایند و خیار را گرسنه نگه می دارند. علف های هرز را با دست به سمت بالا بکشید، تا جایی که از ریشه در بیایند. اگر ریشه باقی بماند، به احتمال زیاد علف هرز دوباره رشد کند. از علف کش ها به عنوان راه میانبر استفاده نکنید. علف کش های شیمیایی به خاک آسیب می زنند.

3. سطح pH خاک را تا حد امکان به 7.0 نزدیک کنید.

خیار در خاکی با pH خنثی تا کمی قلیایی رشد می نماید. شما می توانید یک کیت تست pH را بخرید. برای افزایش PH خاک آهک کشاورزی اضافه کنید. برای کاهش pH، گوگرد یا سولفات آلومینیوم را اضافه کنید.

4. کود بدهید.

اگر از کود معدنی استفاده می کنید، کود دانه ای مناسب است. قبل از افزودن کود، از یک چنگک کوچک برای خرد کردن و شل کردن خاک بهره ببرید. این اجازه می دهد تا کود به طور کامل با خاک مخلوط گردد. برای کود طبیعی، از کمپوست غنی بهره ببرید. آنها را تا عمق5 سانتی متری در خاک مخلوط کنید.

5. مواد آلی را برای بهبود کیفیت خاک اضافه کنید.

خاک ایده آل برای خیار، سست، سبک و شنی است. این نوع خاک سریع تر گرم می گردد و گرما را راحت تر حفظ می نماید. اگر خاک رس بیشتری دارد، مواد آلی اضافه کنید. خاک متراکم و سنگین را می توان با کمپوست یا کود دامی پوسیده اصلاح کرد.

کاشت خیار

1. یک بوته را انتخاب کنید.

اگر فضای محدودی دارید، ممکن است کار با یک بوته برای شما آسان تر باشد. خیار بوته را می توان در ظروف کاشت. برای استفاده و ایجاد یک باغ عمودی، نرده هایی بسازید یا بخرید.

2. چند بوته متنوع را انتخاب کنید.

انواع مختلفی از خیار وجود دارد. چندین گونه مختلف را امتحان کنید تا زمانی که خیار مورد علاقه خود را پیدا کنید.

3. خیار را زمانی بکارید که دمای خاک حداقل 21 درجه سانتیگراد باشد.

خیارها از آنجایی که گیاهان گرمسیری هستند، به شدت به دمای سرد حساس هستند. حداقل تا 2 هفته پس از تاریخ آخرین سرمای سال صبر کنید تا خیارهای خود را بکارید. در آب و هوای خنک تر، می توانید با پوشاندن خاک با پلاستیک سیاه، آن را چند درجه گرم کنید. اگر متوجه شدید که منطقه شما برای کاشت خیار در فضای باز مناسب نیست، آنها را در داخل خانه پرورش دهید.

4. قبل از کاشت، خاک را مرطوب کنید.

قبل از کاشت، انگشت خود را در خاک فرو کنید تا میزان رطوبت آن را آنالیز کنید. اگر تا اولین بند انگشت خود احساس کردید خاک خشک است، قبل از کاشت خاک را آبیاری کنید. آبیاری خاک قبل از کاشت بذر، خطر شست و شوی آنها را کاهش می دهد.

5. از یک دانه آغاز کنید.

خیار دارای سیستم ریشه ای شنماینده است. 3 یا 4 دانه را با هم در یک گروه بریزید. کاشت چندین دانه با هم به شما امکان می دهد قوی ترین گیاه را انتخاب کنید.

6. دانه ها را کمی در داخل خاک فشار دهید.

دانه های خیار نباید بیشتر 2.5 سانتی متر در خاک باشند. بعلاوه می توانید آن ها را در بالای خاک قرار دهید و سپس روی آن ها را با خاک سطحی به همین عمق بپوشانید. از سمت صاف بیل زدن برای کوبیدن خاک روی دانه بهره ببرید.

7. به گیاهان فضای زیادی بدهید.

بوته های خیار می توانند 1.8 تا 2.4 متر رشد نمایند. در باغ های بزرگ، بوته ها به سادگی می توانند روی زمین پخش شوند.

8. یک سیم کشی راه اندازی کنید.

پرورش خیار به صورت عمودی قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش و محصول بیشتری به شما می دهد. بعلاوه سبزیجات را تمیزتر نگه می دارد. اگر می خواهید خیارهای خود را به صورت عمودی رشد دهید، پیش از آغاز رشد بوته ها، از یک سیم گراز بهره ببرید. همانطور که گیاه شما بزرگ تر می گردد، می توانید به آرامی شاخه های بوته های خیار را دور سیم بپیچید.

مراقبت از بوته های خیار

1. پس از جوانه زدن نهال ها مالچ را اضافه کنید.

مالچ به جلوگیری از بازگشت علف های هرز یاری می نماید. بعلاوه خاک را گرم و مرطوب نگه می دارد. برای گرمای بیشتر، از مالچ تیره تر بهره ببرید. اگر از کاه یا تراشه های چوب استفاده می کنید، صبر کنید تا خاک تا حداقل 21 درجه سانتی گراد گرم گردد.

2. خیارهای خود را به خوبی هیدراته نگه دارید.

خاک اطراف بوته های خیار باید همواره کمی مرطوب باشد. برنامه ریزی کنید که به خیارها در هفته خوب آب بدهید تا احتیاجهای هیدراتاسیون آنها برآورده گردد. به ویژه وقتی گیاه گل می دهد و آغاز به میوه دادن می نماید. استرس ناشی از کمبود آب می تواند منجر به تلخ شدن مزه خیار گردد. در سطح خاک آبیاری کنید. برگ های مرطوب در معرض خطر ابتلا به سفیدک پودری هستند. سیستم آبیاری قطره ای می تواند جریان آب را به طور مداوم تنظیم کند و در عین حال شاخ و برگ را خشک نگه دارد.

3. هنگامی که گل ها آغاز به جوانه زدن کردند دوباره کود دهی کنید.

اگر قبل از کاشت به خاک خود کود داده اید، صبر کنید تا گل ها آغاز به جوانه زدن نمایند، سپس هر 2 هفته یک بار یک کود مایع ملایم یا خوراک ارگانیک مانند کمپوست یا کود کهنه به آن اضافه کنید. اگر برگ ها زرد شوند، گیاهان شما به نیتروژن بیشتری احتیاج دارند. در پی یک کود با نیتروژن بالا باشید.

4. از حشره کش ها یا قارچ کش ها برای مبارزه با آفات بهره ببرید.

با مشاهده اولین نشانه حمله حشرات یا قارچ، گیاهان خود را با قارچ کش اسپری کنید. گوگرد خاصیت قارچ کشی دارد. با این حال، اگر از گوگرد به عنوان یک قارچ کش آلی استفاده می کنید، pH خاک خود را به طور مرتب آنالیز کنید تا مطمئن شوید که در محدوده مناسب برای رشد خیار باقی می ماند. طبق دستورالعمل های مربوط به حشره کش ها از آنها بهره ببرید.

برداشت خیار

1. خیارهای خود را در میزان مطلوب انتخاب کنید.

نگذارید خیارها خیلی طولانی روی بوته بمانند یا خیلی بزرگ شوند. برترین میزان برای برداشت خیار به مدلی که کاشته اید بستگی دارد. به طور کلی، خیارهای خاورمیانه یا مدیترانه ای کوتاه تر و ضخیم تر از خیارهای آمریکایی هستند. در مقابل، گونه های آسیایی معمولا بلند و باریک هستند. گونه های آمریکایی معمولاً باید 15 تا 20 سانتی مترطول داشته باشند و گونه های خاورمیانه ای 10 تا 15 سانتی متر.

2. خیار را بچینید.

به طور کلی، هر چه بیشتر خیار بچینید، گیاه خیار بیشتری خواهد داد. هر روز گیاهان خود را آنالیز کنید و خیارهایی را انتخاب کنید که میزان آنها بهینه باشد.

3. برای چیدن خیارها از قیچی هرس بهره ببرید.

خیار را بگیرید، سپس ساقه آن را 0.64 سانتی متر بالاتر از انتهای آن ببرید. بسیاری از افراد فکر می نمایند که می توانند به سادگی خیار را از بوته بپیچند. اما اگر درست نچینند خطر آسیب رساندن به بوته اصلی را خواهند داشت.

4. خیارها را در یخچال بگذارید تا ترد بمانند.

سعی کنید خیارهای خود را در اسرع وقت پس از برداشت بهره ببرید تا از طعم بی نظیر و تازه اش لذت ببرید. در صورت لزوم می توانید آنها را به مدت 7 تا 10 روز در یخچال نگهداری کنید. آنها را داخل پلاستیک بپیچید یا قبل از اینکه در یخچال بگذارید در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1402 بروزرسانی: 1 مرداد 1402 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1509

به "فوت و فن پرورش خیار در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوت و فن پرورش خیار در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید