شخصیت شناسی از روی سلفی ؛ افراد را از روی سلفی هایشان بشناسید!

به گزارش کهن پارس، کمتر از چند سال است که سلفی و سلفی دریافت در رسانه های اجتماعی رواج پیدا نموده است، تا جایی که اخیرا واژه Selfie به فرهنگ لغت آکسفورد اضافه شده است. برای کسانی که نمی دانند؛ سلفی به عکسایی که یک فرد در مقابل آینه یا عکس هایی که با تلفن همراه، به فاصله طول بازو از خود می گیرد گفته می گردد. با رواج سلفی ها دانشمندان علم روانشناسی و ارتباطات، به تازگی آغاز به انجام تحقیقاتی برای آنالیز بیشتر این پدیده نموده اند. مطلبی که در ادامه می خوانید، برگرفته از دو مطالعه ای است که توسط دکتر گوندولین سیدمن، روی شخصیت شناسی از روی سلفی، اجرا شده است.

شخصیت شناسی از روی سلفی ؛ افراد را از روی سلفی هایشان بشناسید!

شخصیت شناسی از روی سلفی

این تحقیق مبتنی بر مطالعات علمی، سه نوع سلفی را آنالیز نموده است: سلفی سولو یا تک نفره، سلفی با معشوق و سلفی در یک گروه. محققان آنالیز نموده اند که چگونه نوع سلفی های مختلف با این سه ویژگی شخصیتی ارتباط دارند؟ ارتباط شخصیت افراد با سلفی هایشان چیست؟

  • عزت نفس: ارزیابی مثبت یا منفی یک فرد از خودش.
  • برونگرایی: گرایش به معاشرت اجتماعی و صحبت کردن.
  • خودنمایی اجتماعی: تمایل به دیده شدن توسط دیگران؛ افرادی که می خواهند در جمع مرکز توجه باشند یا درصوتی که حین انجام کاری به خوبی، تحت نظاره قرار بگیرند، لذت می برند.

دو مطالعه برای آنالیز ارتباط این سه ویژگی شخصیتی در افراد با سلفی هایشان انجام شد. در مطالعه اول 748 بزرگسال لهستانی، و دیگری 548 نفر را تحت آنالیز قرار داد. در اولی، از شرکت کنندگان خواسته شد که تعداد سلفی های خود در هر دسته (تکی، همراه با معشوق و گروهی) که در ماه گذشته در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند را بشمارند. در مطالعه دوم، محققان به صفحات فیس بوک شرکت کنندگان دسترسی داشتند و تعداد سلفی های آن ها را شمارش می کردند.

هر دوی این مطالعات نشان داد که زنان بیش از مردان به اشتراک گذاری سلفی تمایل دارند. نتایج حاصل از مطالعه اول نشان داد که در زنان و مردان، برونگرایی و خودنمایی اجتماعی، هر دو با پست کردن سلفی ، از هر نوع، رابطه مثبت دارند. با این حال، عزت نفس هیچ ارتباطی با پست کردن سلفی نداشت.

مطالعه دوم که منحصرا بر فیس بوک متمرکز بود، نتایج ملموس تری داشت. در خصوص زنان، خودنماییِ بیشتر، با به اشتراک گذاری سلفی از هر نوع و برونگراییِ زیاد، تنها با به اشتراک گذاری سلفی با معشوق در ارتباط مستقیم بود، در حالی که هیج ارتباطی میان عزت نفس و ارسال سلفی در فیس بوک وجود نداشت.

در خصوص مردان، خودنماییِ بیشتر، با به اشتراک گذاری سلفی از نوع تکی یا گروهی در ارتباط بود، و سلفی با شریک زندگی ارتباطی با این ویژگی شخصیتی نشان نداد. مردان برونگراتر در این تحقیق، بیشتر سلفی های گروهی و سلفی با معشوق را به اشتراک می گذاشتند و عزت نفس بیشتر با پست کردن سلفی های گروهی و تکی مرتبط بود.

بیشتر بخوانید: شخصیت شناسی مردان از روی چهره و پهنای صورت

چندین دلیل می توان برای تفاوت های جزئی میان نتایج این دو مطالعه برشمرد. این مغایرت ها ممکن است به علت تفاوت میان سایت های رسانه های اجتماعی باشد؛ چون در مطالعه اول در رابطه با فعالیت شرکت کنندگان در تمامی رسانه های اجتماعی سوال شد، درحالیکه مطالعه دوم تنها بر فیس بوک تمرکز داشت.

یک احتمال دیگر این است که شرکت کنندگان در مطالعه اول، خودشان سلفی هایشان را شمارش و طبقه بندی نموده اند و این ممکن است به اندازه مطالعه دوم، که محققان خود این کار را انجام می دادند، معتبر نباشد. افزون بر این، ممکن است محققان در مطالعه دوم گاهی اوقات در تشخیص بعضی سلفی ها دچار مشکل شوند و این می تواند منجر به کاهش دقت این مطالعات شود.

سخن پایانی

در نهایت، از آنجا که این پدیده نوظهور است و دانشمندان به تازگی آغاز به مطالعه آن و یافتن ارتباط میان سلفی و شخصیت افراد نموده اند، ممکن است نتوان با اطمینان بر این شواهد تکیه کرد. بنابراین اگرچه شخصیت شناسی از روی سلفی به احتمال زیاد امکان پذیر است، اما شاید بهتر باشد که فعلا روی آن حساب نکنید، چراکه هنوز به مطالعات بیشتری در این رابطه احتیاج است.

پیشنهاد ما این است که اگر به شخصیت شناسی علاقه مندید، خواندن مطلب شخصیت شناسی از روی مدل مو؛ تیپ شخصیتی شما چیست؟ را از دست ندهید. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا شما فکر می کنید می توان در خصوص شخصیت افراد از روی سلفی هایی که در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، قضاوت کرد؟

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 265

به "شخصیت شناسی از روی سلفی ؛ افراد را از روی سلفی هایشان بشناسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت شناسی از روی سلفی ؛ افراد را از روی سلفی هایشان بشناسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید