ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط یک محیط بان

به گزارش کهن پارس، رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان گفت: اولین گزارش مستند جوجه آوری و زادآوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط محیط بان آبادانی به ثبت رسید.

ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط یک محیط بان

به گزارش کهن پارس آنلاین، ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، علی فتحی نیا اظهار کرد: باکلان مارگردن با نام انگلیسی(African Darter) و نام علمی (Anhinga rufa) از گونه های کمیاب ایران و خاورمیانه است که جوجه آوری این گونه کمیاب که در تالاب هورالعظیم در ایران زیست می نماید برای اولین بار به صورت مستند تصویربرداری شد.

  • مجله جانوران

وی اضافه نمود: این ثبت ارزشمند که یافته ای جدید است توسط محیط بان آبادانی، علی سجاد جلالی در خرداد ماه سال 99 در تالاب هور العظیم گزارش شد که در آن تعداد 2 پرنده بالغ و 11 جوجه نابالغ پرنده باکلان مارگردن تصویربرداری شد.

در خوزستان سه گونه باکلان مارگردن، باکلان کوچک و باکلان عظیم ثبت شده است، که کمیاب ترین آنها باکلان مارگردن است که منحصر به استان خوزستان است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان بیان نمود: پیش از این جوجه آوری گونه کمیاب باکلان کوچک در خوزستان ثبت شده بود گونه دیگر با نام باکلان عظیم در خوزستان زمستان گذران است.

وی گفت: تالاب هورالعظیم یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان در خاورمیانه و دنیا است که گونه های منحصر به فرد مانند باکلان مارگردن، غول حواصیل، اکراس آفریقایی، سسک نیزار خوزی و بسیاری دیگر از انواع جانوران آبزی و کنار آبزی در آن زیست می نمایند و از اهمیت ویژه ای در دنیا برخوردار است.

  • آشنایی با تالاب هورالعظیم

هورالعظیم یا کلان تالاب، عظیم ترین تالاب مرزی در استان خوزستان است، که یکی از عظیم ترین تالاب های ایران بشمار می آید. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده و حدود یک سوم آن در ایران قرار گرفته است و در حدود 2سوم از آن نیز در عراق مستقر است.

تالاب هورالعظیم از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی، غنی است و ژرفای آن در بخش های مختلف، متغیر است و به طور میانگین عمق آن به پنج متر می رسد و مساحتی بالغ بر 120 هزار هکتار را در بر می گیرد. ذخایر آب این تالاب از رود کرخه، در ایران و نیز رودخانه دجله در عراق تامین می گردد. سراسر تالاب هورالعظیم با نی پوشیده شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 113

به "ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط یک محیط بان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جوجه آوری پرنده باکلان مارگردن در خاورمیانه توسط یک محیط بان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید