تنوع قیمت و متراژ در بازار مسکن تهران

به گزارش کهن پارس، آنالیز فایل های موجود در بازار مسکن مرکز حکایت از طیف بسیار متنوعی از آپارتمان ها با قیمت ها و متراژ گوناگون دارد.

تنوع قیمت و متراژ در بازار مسکن تهران

به گزارش دنیای اقتصاد، یکی از پیش نیازهای رونق معاملات مسکن، تنوع عرضه برای پاسخگویی به انواع تقاضای خرید است. در یک شرایط طبیعی طیف وسیعی از متقاضیان خانه دار شدن با بودجه های مختلف در بازار مشغول جست وجو هستند که اگر به همان نسبت فایل مناسب عرضه نشده باشد، طبعا این حضور نمی تواند به رونق معاملات منجر گردد.

اما با وجود اینکه عرضه در همه گروه های سنی و متراژی در هفته های اخیر افزایش یافته و فقط تعداد واحدهای نوساز به علت ادامه رکود ساخت و ساز اندک است، همچنان شرایط برای رونق معاملات مساعد نیست.

از یکسو تعداد متقاضیان خرید مسکن در مقایسه با سال 97 که اوج رونق معاملات بود، کمتر است و از سوی دیگر سطح قیمت ها با استطاعت خرید جست وجوگران بازار فاصله زیادی دارد. به عنوان مثال فعالان بازار مسکن در منطقه 5که نخستین منطقه پرمعامله شهر تهران در ماه های اخیر بوده است، عنوان می نمایند که اغلب خریداران با بودجه زیر4 میلیارد تومان مراجعه می نمایند، در حالی که در این منطقه در حال حاضر قیمت پیشنهادی فروش اغلب فایل ها بیش از این رقم است. به گفته واسطه های ملکی، کسری بودجه خریداران آپارتمان های مصرفی زیر 3میلیارد تومان اغلب حداقل 500 میلیون تومان است و درباره واحدهای میانه و بزرگ متراژ نیز بسیاری از خریداران با بودجه ای معادل یک میلیارد تومان کمتر از قیمت های پیشنهادی رایج در منطقه ها میانه شهر به واسطه ها مراجعه می نمایند.

به این ترتیب اکنون در بازار مسکن حداقل یک شرط اصلی رونق معاملات یعنی تنوع عرضه محقق شده اما هنوز بستر رشد معاملات به شکل همه جانبه فراهم نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1342

به "تنوع قیمت و متراژ در بازار مسکن تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنوع قیمت و متراژ در بازار مسکن تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید