تنبلی چشم در بچه ها چیست و چگونه درمان می شود؟

به گزارش کهن پارس، تنبلی چشم یکی از شایع ترین علت های ضعیفی چشم در بچه ها است که ممکن است به دلایل انحراف چشم، اختلالات بینایی و وجود عوامل مسدود کننده در بینایی، ایجاد شود. در صورتی که قبل از 7 تا 9 سالگی تشخیص داده شود، درمان می شود و کودک می تواند دوباره سلامت بینایی خود را به دست بیاورد.

تنبلی چشم در بچه ها چیست و چگونه درمان می شود؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - احتمالاً در مورد تنبلی چشم در بچه ها زیاد شنیده اید. این اتفاق زمانی می افتد که دید یکی از چشم های کودک، آنطور که باید، تکامل نیافته است. اگر درمان نشود، مغز کودک یاد می گیرد که تصاویری که از آن چشم به سمت مغز می آید را نادیده بگیرد و این می تواند به طور چشمگیری به بینایی چشم کودک آسیب برساند.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

  • علت تنبلی چشم
  • تشخیص تنبلی چشم
  • درمان تنبلی چشم

چه چیزی باعث تنبلی چشم می شود؟

این عارضه معمولاً زمانی شروع می شود که یک چشم تمرکز بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد. گاهی اوقات یکی از چشم ها، دوربین یا آستیگماتیسم بوده و دیگری نرمال است. هنگامی که مغز کودک تصویر را از هر دو چشم دریافت می کند، ولی یکی تار و یکی واضح است، یاد می گیرد که تصویر تار را نادیده بگیرد. اگر این حالت یک ماه یا چند سال در یک کودک ادامه داشته باشد، بینایی چشم تار به بدترین حالت خود خواهد رسید.

گاهی اوقات چشمان کودک بر روی یک خط نیستند و انحراف دارند. انحراف چشم بچه ها نیز می تواند به تنبلی چشم منجر شود. بچه های که نمی توانند چشم خود را بر روی یک تصویر متمرکز کنند، اغلب آنها را دوتایی می بینند. اگر فرزند شما این حالت را داشته باشد، مغز او تصاویر را از چشم غیرقابل هماهنگ، دریافت نمی کند و این ناهماهنگی به تنبلی چشم منجر می شود.

گاهی یک چشم کودک به دلیل حضور یک مانع، نمی تواند به خوبی ببیند. این موانع می تواند به دلیل آب مروارید یا مقدار کمی خون یا مواد دیگر در پشت چشم باشد.

تنبلی چشم در بچه ها چگونه تشخیص داده می شود؟

همه بچه ها باید قبل از سن مدرسه تست شوند. پزشک، کودک را با توجه به موارد زیر مورد بررسی قرار می دهد:

  • نور که به سمت چشم می آید، وارد چشم می شود و توسط مانعی مسدود نمی شود.
  • هر دو چشم سالم هستند.
  • هر دو چشم مانند هم و در یک جهت حرکت می کند.

اگر مسئله ای وجود داشته باشد، پرستار یا پزشک مدرسه ممکن است شما را برای بردن کودکتان نزد یک متخصص چشم راهنمایی کند. اگر خودتان نیز در مورد بینایی فرزندتان شک دارید، به یک پزشک متخصص چشم مراجعه کنید.

برخی از متخصصان مراقبت از چشم می گویند چشمان بچه ها باید 6 ماهگی، 3 سالگی و سپس هر ساله در مدرسه معاینه شوند.

اگر تنبلی چشم در خانواده شما ارثی است، به احتمال زیاد کودک شما هم زمینه ابتلا به آن را دارد. به یاد داشته باشید، فقط می توانید با نگاه کردن به کودک متوجه این عارضه در او شوید و یا در صورت متوجه نشدن او را نزد چشم پزشک ببرید تا تشخیص دهد و درمان اولیه را انجام دهد.

تنبلی چشم چگونه درمان می شود؟

شایعترین روش درمان این است که مغز، مجبور به استفاده از چشم ضعیف شود. در ابتدا، دکتر هرگونه مشکل اساسی در چشم را، مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم شناسایی می کند. بیشتر بچه ها مبتلا به تنبلی چشم برای کمک به تمرکز چشم به عینک نیاز دارند. اگر آب مروارید مانع رسیدن نور به چشم شود، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

پزشک بعد از تشخیص، روی چشم قوی تر را می پوشاند تا کودک فقط با چشم ضعیف تصاویر را ببیند. با این روش بینایی کودک بهتر خواهد شد، هرچند ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد. در طول دوران درمان کودک، به دقت دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید و کودک را مرتباً برای ادامه برنامه معاینه چشم و درمان نزد پزشک ببرید.

پس از اینکه پزشک تشخیص داد، بینایی چشم ضعیف به حالت عادی بازگشته، دیگر روی چشم را نمی پوشاند. در طول این مدت ممکن است گاهی در بینایی کودک مشکل ایجاد شده و به خوبی نبیند که اگر چنین اتفاقی بیفتد، ممکن است پزشک مجبور شود دوباره چشم قوی را برای مدتی بپوشاند تا به نتیجه مطلوب برسد.

در برخی از موارد، پزشک ممکن است، قطره چشم آتروپین را تجویز کند. این قطره بینایی چشم قوی را تار می کند تا دیگر نیازی به پوشاندن چشم کودک نباشد.

اگر انحراف چشم در کودک مشاهده شود، پزشک ممکن است عمل جراحی عضلات چشم را پیشنهاد دهد، شما می توانید در مورد بهترین درمان برای فرزندتان با متخصص چشم صحبت کنید.

سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها ...

با تشخیص زودهنگام و درمان سریع، بیشتر بچه ها سلامت بینایی خود را به دست می آورند. پس از حدود 7-9 سالگی، درمان تنبلی چشم بسیار سخت تر می شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودک شما قبل از آن معاینات چشم را انجام و ادامه دهد.

در مورد درمان، اگر احساس می کنید چشم پزشک، روش سختی را پیشنهاد داده است، با پزشکان دیگر نیز مشورت کنید. بیشتر بچه ها دوست ندارند روی یک چشمشان را بپوشاند. در این مورد می توانید درباره قطره چشم آتروپین از چشم پزشک سوال کنید.

برگرفته از: webmd

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 694

به "تنبلی چشم در بچه ها چیست و چگونه درمان می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنبلی چشم در بچه ها چیست و چگونه درمان می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید