ببینید ، نوای دلنواز موسیقی آذربایجان ، اهدای نشان درجه یک هنری به هنرمند پیشکسوت در گردهمایی عاشیقلار

به گزارش کهن پارس، نوای دلنواز موسیقی آذربایجان در گردهمایی عاشیقلار در اهر را در ویدئو می شنوید.

ببینید ، نوای دلنواز موسیقی آذربایجان ، اهدای نشان درجه یک هنری به هنرمند پیشکسوت در گردهمایی عاشیقلار

به گزارش خبرنگاران، سی و ششمین گردهمایی موسیقی و ادبیات عاشیقلار(عاشیقی) استان آذربایجان شرقی با حضور هنرمندان عاشیقی سراسر استان آذربایجان شرقی، منطقه ارسباران و بعضی شهرهای استان اردبیل با اجرای برنامه های مختلف در شهرستان اهر برگزار گردید.

در این برنامه، از پیشکسوتان هنر عاشیقی استاد ولی اله عبدی و استاد محمد محمدی مزرعه تجلیل و نشان درجه یک هنری برای اولین بار در منطقه ارسباران با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، نماینده مردم شهرستان های اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی، فرماندار اهر و جمعی از مسئولان و هنرمندان به استاد عاشیق ولی اله عبدی اهدا شد.

عاشیق، عاشق یا آشیق، عارف و نغمه سرای سیاری است که ساز می نوازد و آواز می خواند. پیش از جا افتادن لغت عاشیق این صنف با کلمه ترکی اوزان شناخته می شد. عاشیق ها اغلب در بداهه خوانی مهارت دارند و شعر و آهنگ تصنیف های خودشان را هم گاهی خود می سازند.

نظیر عاشق های آذربایجان در میان دیگر ترک زبانان، با نام های عاشوق، بامسی، باکسی، بخشی و … مشهور بوده اند و بعضی اقوام و ملل غیر ترک نیز عاشق را با همین مشخصات و گاه با همین نام و گاه با نام های دیگر دارند. بخشی ها و بخشوهای جنوب ایران و دیگر منطقه ها و نواحی ایران از آن جمله اند.در طول تاریخ اقوام ترک، فرمان روایان همیشه در سفرهای جنگی اوزان ها را به همراه می بردند تا با بیان اشعار حماسی لشکریان را تشجیع نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1435

به "ببینید ، نوای دلنواز موسیقی آذربایجان ، اهدای نشان درجه یک هنری به هنرمند پیشکسوت در گردهمایی عاشیقلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببینید ، نوای دلنواز موسیقی آذربایجان ، اهدای نشان درجه یک هنری به هنرمند پیشکسوت در گردهمایی عاشیقلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید