با انجام این کار ها 3 سال دیرتر پیر می شوید!

به گزارش کهن پارس، یک آنالیز نو نشان می دهد تغییرات ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی، از جمله بهبود الگوی خواب، مصرف پروبیوتیک و ورزش می تواند علائم پیری بیولوژیکی را فقط در طی هشت هفته تا سه سال کاهش دهد.

با انجام این کار ها 3 سال دیرتر پیر می شوید!

متخصصان ژنتیک در روسیه ثابت کردند که راهی برای معکوس کردن سن بیولوژیکی وجود دارد که نام آن ساعت DNA اپی ژنتیک است، مجموعه ای از برچسب های DNA اپی ژنتیک است که برای معین سن بیولوژیکی یک بافت، سلول یا اندام استفاده می گردد.

دانشمندان یک مطالعه بالینی بر روی 43 مرد بزرگسال سالم از 50 تا 72 سال انجام دادند. این برنامه هشت هفته ای شامل رژیم غذایی، خواب کافی، ورزش و استراحت و بعلاوه مصرف پروبیوتیک ها و عناصر غذایی گیاهی بود.

طبق نتایج مشاهده دانشمندان، این رژیم منجر به کاهش قابل توجه مارکر های سن بیولوژیکی می گردد که نشان می دهد آن ها تا بیش از سه سال این افراد بیشتر عمر می نمایند، این جدول در مقایسه با گروه دوم صورت گرفت که بدون هیچ تغییری در رژیم غذایی و زندگی، به فعالیت های پیشین خود ادامه دادند و این عدد در آن ها تغییر پیدا نکرد.

همان طور که نویسنده اصلی تحقیق، کارا فیتزجرالد، شرح داد، این برنامه ترکیبی برای هدف قرار دادن یک مکانیسم خاص بیولوژیکی به نام متیلاسیون DNA (انتقال کنترل شده یک گروه متیل (CH3) از یک ماده به ماده دیگر: پروتئین ها، اسید های آمینه، آنزیم ها و DNA) طراحی شده است.

دکتر فیتزجرالد اضافه نمود: آنچه بسیار جالب است این است که غذا و سبک زندگی، از جمله مواد مغذی خاص و ترکیبات غذایی که به طور انتخابی متیلاسیون DNA را تغییر می دهند، می تواند چنین تأثیری بر روی الگو های متیلاسیون DNA داشته باشد که نشان دهنده پیری و بیماری های وابسته به سن است.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1402 بروزرسانی: 2 خرداد 1402 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1484

به "با انجام این کار ها 3 سال دیرتر پیر می شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با انجام این کار ها 3 سال دیرتر پیر می شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید