بافت برداری مایع؛ روشی که سرطان را در زمان کوتاه می دهد

به گزارش کهن پارس، هلند در حال توسعه یک آزمایش جدید هست که توسط آن می توانند به وسیله آنالیز مایعات بدن، سرطان را در مراحل اولیه بدن تشخیص دهد.

بافت برداری مایع؛ روشی که سرطان را در زمان کوتاه می دهد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، این آزمایش ارزان تر و کارآمدتر از روش های بافت برداری است که در حال حاضر در تشخیص سرطان استفاده می گردد.

محققان موسسه میسا+ دانشگاه توئنته(University of Twentes MESA+ Institute) هلند در حال توسعه یک آزمایش سریع برای تشخیص سرطان هستند. این آزمایش بخش/تکه کوچکی از دی.ان.ای موجود در مایعات بدن مانند ادرار را تشخیص می دهد و نکته مهم این است که آزمایش مذکور می بایست تمام بخش های کوچک دی.ان.ای را تشخیص دهد و برای دستیابی به این امر مهم، محققان همچنان در حال کار بر روی حساسیت آزمایش مذکور هستند.

در برخی از انواع سرطان، نشانگرهای زیستی در مراحل اولیه در مایعات بدن وجود دارند. نشانگر زیستی(biological marker) شاخصی است که می تواند بیمار بودن فرد، چگونگی پیشرفت بیماری و اینکه کدام درمان بر روی آن بیماری موثرتر بوده است را نشان دهد.

به عنوان مثال در موارد سرطان روده و ریه چند نشانگر در مدفوع و ادرار یافت شده است. محققان دانشگاه توئنته در حال همکاری با محققان دانشکده پزشکی دانشگاه آمستردام برای شناسایی این نشانگرها هستند.

نشانگرها، بخش های کوچکی از دی.ان.ای هستند و نشانگر هر سرطان با نشانگر سرطان دیگر متفاوت است. به همین دلیل برای هر نوع سرطان می بایست آزمایش متفاوتی انجام گردد تا بتوان آن نشانگرها را تشخیص داد.

بخش های کوچک بسیار کمی در ادرار وجود دارد بنابراین برای شناسایی این تکه های کوچک در تمام مایعات بدن به یک روش فوق العاده حساس احتیاج است و برای این امر به آزمایشی که بتواند تا آنجا که ممکن است تعداد نمونه های بیشتری از این بخش های کوچک را در اختیار پزشکان قرار دهد، احتیاج است. این امر نیز می تواند به عنوان مثال با تصفیه نمونه ادرار انجام گردد. محققان اکنون افزایش تعداد مکان های اتصال در این آزمایش را برای تحقق این امر انتخاب نموده اند.

محققان این کار را با استفاده از پلی الکترولیت چند لایه(PEM) انجام دادند. اینها پلیمرهایی هستند که بار الکتریکی دارند و به صورت لایه لایه ساخته می شوند. این لایه ها یک ساختار جامد تشکیل می دهند. وقتی این لایه ها مستقیماً روی هم ساخته می شوند، ساختاری متراکم ایجاد می گردد که محل اتصال بسیار کمی دارد اما روش جدید محققان از سفت شدن لایه ها جلوگیری می نماید و این امر باعث می گردد ساختار بازتر باشد و مکان های بیشتری فراهم می گردد تا بخش های کوچک دی.ان.ای بتوانند خود را به آن ساختار متصل نمایند.

این روش امکان بافت برداری مایع را افزایش می دهد. بافت برداری مایع(Liquid Biopsy) تستی است که بر روی نمونه خونی انجام می گردد و هدف آن یافتن سلول های سرطانی یا تکه هایی از دی.ان.ای از تومور در گردش در جریان خون است. بافت برداری مایع می تواند برای یافتن سرطان در مراحل اولیه استفاده گردد. همچنین می تواند برای برنامه ریزی درمان یا پیگیری فرایند درمان یا آنالیز بازگشت سرطان استفاده گردد.

در بافت برداری، نمونه های بافتی برای آزمایش باید برداشته شوند. استفاده از روش بافت برداری مایع در دنیا پزشکی در حال افزایش است زیرا روش مذکور ساده تر و ارزان تر است و به غیر از سرطان می توان از این روش در بیماری های تخریب نماینده اعصاب مانند آلزایمر و فیبروز سیستیک(Cystic Fibrosis) استفاده کرد. فیبروز سیستیک یا تارفزونی کیسه ای یا سفتی مخاط، نوعی بیماری دگرگشتی(سوخت وساز) بدن است که بر اثر آن ترشحات در بخش هایی از بدن سفت و چسبنده می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 569

به "بافت برداری مایع؛ روشی که سرطان را در زمان کوتاه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت برداری مایع؛ روشی که سرطان را در زمان کوتاه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید