کاوشگر پشتکار عکس های باکیفیت نخستین روز حضورش در مریخ را فرستاد

به گزارش کهن پارس، مریخ نورد پشتکار که بامداد روز گذشته (به وقت ایران) بر سطح مریخ فرود آمد، اکنون عکس های تازه و باکیفیتی از سیاره سرخ به زمین ارسال نموده است.

کاوشگر پشتکار عکس های باکیفیت نخستین روز حضورش در مریخ را فرستاد

با فرود پیروز مریخ نورد پشتکار بر مریخ، مهندسان و دانشمندان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، کار بر روی داده های ارسالی از مریخ را شروع نموده اند و ارسال تدریجی داده ها که به یاری مدارگردهای در حال گردش پیرامون این سیاره ممکن شده است، کم کم دید تازه و باکیفیتی از مریخ را فراهم می نماید.

روز گذشته بود که مریخ نورد پشتکار (Perseverance) بلافاصله پس از فرود، نخستین عکس را منتشر کرد تا حضور پیروز خود را تأیید کند. اما این عکس با توجه به احتیاج به حجم کم برای ارسال سریع و باز نبودن پوشش محافظ دوربین پشتکار کیفیت کمی داشت. زیرا در حالی که مریخ نورد کنجکاوی یک فیلم استاپ موشن از فرآیند فرود خود گرفته بود، دوربین های مأموریت پشتکار برای ضبط فیلم و دریافت عکس ثابت از مراحل فرود برنامه ریزی شده که حجم زیادی دارد و ارسال آن به زمین، زمان بر است.

بر خلاف مریخ نوردهایی که تا کنون فعالیت داشته اند، بیشتر دوربین های پشتکار تصاویر را به صورت رنگی ثبت می نمایند. دو دوربین Hazard Cameras تصاویری از جلو و عقب مریخ نورد را ثبت کردند به طوری که یکی از چرخ ها هم در آن پیداست. همچنین مدارگرد شناسایی مریخ که چشم ناسا در آسمان محسوب می گردد و تا کنون عکس های بی نظیری از مریخ ثبت نموده است، توسط دوربین های رایز (HiRISE) خود نمایی از پایین آمدن مریخ نورد پشتکار با چتر نجات تهیه کرد.

ابزارهای دیگر مریخ نورد پشتکار در روزهای آینده فعال خواهد شد. چندین مرحله شارژ شیمیایی در روز آدینه انجام شد تا بتواند دکل مریخ نورد پشتکار را که در حقیقت سر این کاوشگر محسوب می گردد، آزاد کند. بر روی این دکل دوربین های پیمایش نَوکم (Navcam) که برای ناوبری استفاده می شوند در کنار دو دوربین علمی شامل مست کم زد (Mastcam-Z) با قابلیت بزرگنمایی و یک ابزار لیزری به نام سوپرکم (Supercam) قرار دارند. طبق برنامه ریزی، دکل امروز بالا می آید و انتظار می رود که پس از آن عکسی سراسرنما (Panorama) تهیه کند.

در روزهای آینده مهندسان مأموریت مریخ نورد پشتکار، اطلاعات مریخ نورد پشتکار را آنالیز می نمایند، اطلاعات آن را به روز می نمایند و ابزارهای گوناگون آن را آزمایش می نمایند. در هفته های بعد مریخ نورد بازوهای رباتیک خود را آزمایش می نماید و نخستین پیمایش کوتاه خود را روی سطح مریخ انجام خواهد داد. اما رها کردن هلیکوپتر مریخی خود با نام نبوغ (Ingenuity) را دو ماه بعد انجام خواهد داد و مدت بیشتری هم برای شروع حرکت و کاوش این مریخ نورد در دهانه جزرو (Jezero) طول خواهد کشید.

  • مریخ نوردها تا کنون در سیاره سرخ چه یافته اند؟

منبع: Mars Exploration Program

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 742

به "کاوشگر پشتکار عکس های باکیفیت نخستین روز حضورش در مریخ را فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر پشتکار عکس های باکیفیت نخستین روز حضورش در مریخ را فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید