پنج ترفند برای چیدمان منزل بر اساس فرم و ابعاد خانه

به گزارش کهن پارس، هر خانه ای هویت مستقل خودش را دارد؛ هویتی که صاحب آن می تواند پرورشش دهد. برای اینکه بتوانید منزلتان را به زیباترین شکل خودش دربیاورید، نیاز دارید نکاتی اساسی راجع به چیدمان منزل بدانید که به جذابیت بیشتر آن کمک می کند. در این مقاله با این نکات آشنا خواهید شد.

پنج ترفند برای چیدمان منزل بر اساس فرم و ابعاد خانه

آشنایی با تعریف فضای مثبت و منفی در دکوراسیون

به کار بردن شیک ترین وسایل تزیینی و لوازم دکوری منزل زمانی معنی پیدا می کند که بدانید آن ها را چطور در خانه بچینید و برای این کار بهتر است با مفاهیم فضا و خطوط آشنا شوید.

فضای منزل یکی از مهم ترین المان هایی است که باید نسبت به آن دقت داشته باشید. فضا به طور کلی به دو بخش زمینی و هوایی تقسیم می شود. فضای زمینی همان فضای کف است که شامل دو بعد طول و عرض می شود. فضای هوایی شامل فضای بالا کف است که شامل طول، عرض و ارتفاع است. هر فضایی که بتوانید آن را با جدیدترین مبلمان راحتی، کلاسیک و استیل یا سایر وسایل مورد علاقه تان پر کنید، فضای مثبت است. فضای منفی یا به اصطلاح پِرتی همان چیزی است که معمولا خالی می ماند.

یکی از مهم ترین اصول دکوراسیون تعادل بین فضای مثبت و فضای منفی است. بنابراین قرار نیست گوشه گوشه خانه را وسایل پر کنید و یک فضای شلوغ و بی نظم بسازید؛ بلکه قرار است فضایی برای استراحت چشم بیننده قرار دهید که در نهایت باعث شیک شدن محیط منزلتان هم خواهد شد.

شناسایی انواع خطوط و تاثیر آن ها

اگر از یک دکوراتور حرفه ای بپرسید چه مواردی در دکوراسیون داخلی نقشی کلیدی بازی می کنند، احتمالا در کنار قوانین متعدد، به سه مورد هارمونی(هماهنگی)، تضاد و پیوستگی هم اشاره خواهد کرد. برای رسیدن به این سه اصل، خطوط نقشی اساسی ایفا می کنند. خطوط به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند؛ خطوط عمودی، افقی و پویا یا Dynamic.

خطوط افقی یا Horizontal lines شامل تاثیری است که وسایلی مثل میز، تخت و جایگاه ها روی محیط می گذارند. این خطوط احساس امنیت بیشتری به فضای داخلی منزل می دهند. خطوط عمودی فضایی آزاد و وسیع ایجاد می کنند و خطوط پویا می توانند خلاقیت شما را به کار بگیرند؛ برای مثال اگر همه چیز هم ساده باشد، راه پله می تواند با خطوط داینامیک به طرز جالبی طراحی شده باشد. اگر بتوانید رابطه خطوط را با هم پیدا کنید و بین آن ها تعادل برقرار کنید، قدم بزرگی در چیدمان منزلتان برمی دارید.

برای مثال ممکن است برای ایجاد خطوط افقی از جدیدترین مبلمان راحتی، استیل و کلاسیک در منزلتان استفاده کرده باشید، اما ارتفاع خطوط عمودی مثل در و پنجره ها را در نظر نگرفته باشید و در نهایت باعث شوید فضای خانه تان تخت یا Flat به نظر برسد. در عین حال اگر ارتباط مناسبی بین خطوط عمودی و افقی وجود داشته باشد؛ اما خبری از خطوط پویا نباشد، خانه خشک و مقرراتی به نظر خواهد رسید. به همین دلیل سعی کنید بین استفاده از این سه نوع خط ارتباط و تعادل برقرار کنید یا بر حسب سلیقه تان یکی از آن ها را پررنگ تر از بقیه کنید.

مدیریت ابعاد خانه؛ منزلتان بزرگ است؟

بعد از آشنایی با دو مفهوم کلیدی خطوط و فضا تصویری کلی از باید و نبایدها در چیدمان منزل به دست آورده اید. اینجا نوبت به مدیریت ابعاد خانه می رسد. به طور کلی فضای خانه ها یا باز هستند و یا بسته. فضای باز، فضایی است که بتوانید فاصله را در آن تشخیص دهید؛ در حالی که فضای بسته شما را با دیوار یا سایر مواردی که حائل هستند، رو به رو می کند.

فضای خانه را در دسته بندی کوچک و بزرگ هم قرار می دهند. چه کوچک و بزرگ و چه باز و بسته، یک قانون عمومی وجود دارد که رعایت کردن آن به مراتب بهتر از رعایت نکردنش است؛ در فضای کوچک سراغ وسایل بزرگ نروید و در فضای بزرگ از وسایل نقلی استفاده نکنید. وسایلی که در منزلتان می چینید باید با هویت خانه هماهنگی داشته باشند. در بین نکاتی که برای دکوراسیون فضاهای کوچک وجود دارد، مهم است که سراغ مبلمان بزرگ و پفکی نروید و رویکرد مینیمالیستی داشته باشید؛ در حالی که در فضای بزرگ این کار جایز است و اتفاقا نتیجه خوبی هم در پی خواهد داشت.

چیدمان فضای هندسی زاویه دار

بیشتر خانه های ایرانی شامل فضاهای گوشه دار هستند. برای اینکه بتوانید این فضاها را به زیباترین شکل ممکن دکور کنید، بهتر است از مبلمان زاویه دار استفاده کنید. فرض کنید سالن پذیرایی تان یک مستطیل طولانی است. برای دکور کردن این فضا اگر از مبلمان گرد یا میز ناهار خوری گرد استفاده کنید، قطعا فضای زیادی را از دست می دهید؛ ضمن اینکه ممکن است باعث ایجاد اشکال در رفت و آمد هم بشوید. در حالی که قرار دادن مبلمانی به شکل L در این محیط نتیجه بهتری در پی خواهد داشت. از مبلمان یا میز ناهار خوری گرد یا بیضی در صورتی استفاده کنید که قصد دیزاین فضایی گرد دارید. البته در شرایط خاص در این فضا می توانید از مبلمان زاویه دار هم استفاده کنید؛ اما بر عکس این قضیه اغلب مجاز نیست؛ مگر اینکه محیطی بسیار وسیع در دسترستان باشد.

به طور کلی به خاطر داشته باشید مبلمان زاویه دار معمولا کاربری بهتری دارند؛ به خصوص اگر فضای کوچکی داشته باشید.

استفاده از فضاهای منفی

گاهی ممکن است وسایل زیادی داشته باشید و به همان نسبت هم فضای منفی منزلتان زیاد باشد. در چنین شرایطی بهتر است از اشکال هندسی غیر متعارف استفاده کنید. برای مثال اگر منزلتان فرو رفتگی خاصی دارد که به شما امکان قرار دادن اشکال هندسی معمول را نمی دهد، برای پر کردن این فضا یک قفسه سه کنج تهیه کنید یا سراغ هر شکل دیگری بروید که در این فضا به خوبی جا می گیرد. با استفاده از این روش می توانید فضای بیشتری برای استفاده مفید داشته باشید.

منبع: فوت و فن
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1353

به "پنج ترفند برای چیدمان منزل بر اساس فرم و ابعاد خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج ترفند برای چیدمان منزل بر اساس فرم و ابعاد خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید