مبدل های حرارتی برای صنعت پتروشیمی ساخته شدند

به گزارش کهن پارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، مبدل های حرارتی به عنوان یک محصول پیشرفته و فناور، با محدودیت های جدی وارداتی روبرو است. موضوعی که عزم فعالان فناور داخلی را برای فراوری نمونه ایران ساخت این مبدل ها جزم کرد.

مبدل های حرارتی برای صنعت پتروشیمی ساخته شدند

محمد کاظمی مدیرعامل شرکت با بیان اینکه مبدل حرارتی پوسته و لوله اکنون با موفقیت و به دست متخصصان داخلی فراوری شده است، ادامه داد: از میان انواع مبدل های حرارتی، مبدل های پوسته و لوله یکی از پر مصرف ترین نوع در صنعت هستند که انواع این مبدل ها با وجود تمامی مسائل تأمین مواد اولیه، با فناوری بومی ایران ساخت شده است.

این فعال فناور با اشاره به ساخت مبدل های حرارتی ایران ساخت بر اساس استاندارهای روز جهان ادامه داد: برای مبدل های حرارتی، از آلیاژها و پایه های غیر کربنی استفاده می گردد که فراوری این مواد احتیاجمند دانش و فناوری بالایی است.

کاظمی با بیان این که پایه های غیر کربنی جزو آلیاژهای پیشرفته هستند و روش ساخت و نحوه جوشکاری خاص خود را دارند، ادامه داد: علاوه بر بومی سازی روش های فراوری مواد، تجهیزات جوشکاری و فراوری نیز بومی سازی شده است. تجهیزاتی که با محدودیت های بسیار شدید و هزینه های هنگفت از مبادی غیر رسمی به کشور وارد می شد.

مدیرعامل شرکت، مبدل های حرارتی را جزو حیاتی ترین قسمت های پلنت پتروشیمی دانست و گفت: با توجه به نقش اساسی حرارت و انتقال آن در صنعت پتروشیمی، از قرار دریافت در کوره تا تبدیل شدن به محصول نهایی، مبدل های حرارتی نقشی حساس و حیاتی دارند.

این فعال فناور با اشاره به این که مبدل های حرارتی انواع و کاربردهای مختلفی دارند که پرکاربردترین نوع آن در داخل کشور فراوری می گردد اضافه نمود: نوع پوسته و لوله ای این مبدل ها، جزو پرکاربردترین فراوریات هستند که انواع گوناگونی مانند مبدل های با تیوب شیت ثابت، مبدل های با لوله های U شکل و مبدل های یک سر شناور در داخل کشور فراوری می شوند.

کاظمی از اهمیت بالای مواد پیشرفته به کار رفته در مبدل ها گفت و ادامه داد: با توجه به این که ممکن است سیال ها از نظر ذاتی یا فازی خواصی مثل خورندگی داشته باشند، ضروری است از فناوری پیشرفته ای در ساخت کوره ها استفاده گردد. فناوری پیشرفته ای که تا پیش از این تنها در اختیار چند کشور بود اما اکنون بومی شده است.

کاظمی از تأمین احتیاجهای صنایع پتروشیمی گفت و اعلام کرد: حدود 250 تن در سال ظرفیت فراوری این شرکت است و کوشش می کنیم بخش قابل توجهی از احتیاج این صنایع را تأمین کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 451

به "مبدل های حرارتی برای صنعت پتروشیمی ساخته شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبدل های حرارتی برای صنعت پتروشیمی ساخته شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید