اضافه برداشت ها بارش ها را خنثی کرد ، خطر جدی فرونشست زمین در کمین ورامین، رفسنجان و تهران

به گزارش کهن پارس، بارش های باران نقش به سزایی در جلوگیری از کاهش سطح آب های زیرزمینی دارد، اما برداشت های اضافی همه ساله این بارش ها را خنثی می نماید.

اضافه برداشت ها بارش ها را خنثی کرد ، خطر جدی فرونشست زمین در کمین ورامین، رفسنجان و تهران

به گزارش خبرنگاران به نقل از برنا، فرونشست دشت های کشور یکی از معضلات ایام خشکسالی بود، اما با ورود به ترسالی به نظر می رسد که سطح آب های زیر زمینی تغییر پیدا نموده است. در این رابطه به سراغ یکی از مسئولین رفتیم تا در رابطه مسعود ضیادزفولی، رئیس گروه آب های زیرزمینی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بارش های باران نقش بسزایی در جلوگیری از کاهش سطح آب های زیرزمینی دارد، اما برداشت های اضافی همه ساله این بارش ها را خنثی می نماید.

او اضافه کرد: باید توجه داشت افزایش بیش از حد بارش ها نیز در این عرصه یاریی به سطح آب های زیرزمینی نمی نماید و این بارش های طبیعی و نرمال است که می تواند به این عرصه یاری کند زیرا حجم زیادی از بارش ها را از دست می دهد و فرونشست لایه ها را فشرده می نماید.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست اعلام کرد: آن معضلی که امروز گریبان کشور را گرفته نتیجه سال ها برداشت غیرمجاز و بی رویه است و اگر در دو سال گذشته بارش های خوبی رقم خورده صرفا سبب شده سطح آب های زیرزمینی کاهش پیدا نکند، اما موجب ارتقای آن ها نشده است.

رئیس گروه آب های زیرزمینی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: امروزه غالب استان های کشور با ممنوعیت برداشت آب روبرو هستند و در این میان استان های یزد و کرمان شرایط بدتری دارند. متاسفانه امروزه همه استان های کشور درگیر پایین آمدن سطح آب های زیرزمینی هستند. در بعضی استان ها این مشکل سراسری است و در بخشی استان ها مشکل منطقه ای است.

ضیادزفولی با اشاره به این که با وجود بارش های خوب در کشور اما همچنان تراز سطح آب های زیرزمینی کشور منفی است، اذعان کرد: در سال های اخیر هیچگاه تراز سطح آب های زیرزمینی در کشور مثبت نبوده است. امروزه حفر چاه های غیرمجاز و اضافه برداشت از چاه های مجاز دو معضل اصلی این حوزه هستند.

او ادامه داد: مقرر شده با نصب کنتورهای سنجش برداشت بر سر چاه ها، یکی از این دو معضل اساسی کنترل و سامان دهی گردد، اما از سوی دیگر کف شکنی بلای جان آب های زیرزمینی شده است به شکلی که زمانی که آب موجود در چاه به اتمام می رسد صاحبین چاه ها اقدام به عمق بخشی به چاه می نمایند تا شاید به منابع دیگر آب دسترسی پیدا نمایند.

  • استان های پرآب نیز با مشکل آب های زیرزمینی روبرو هستند

این مقام مسئول در محیط زیست توضیح داد: زمانی که جمعیت استفاده از محصولات کشاورزی در کشور بیشتر شده و نیازها افزایش پیدا نموده، به همین دلیل زمین های کشاورزی نیز گسترش پیدا می نماید و حتی در بعضی مناطق چند نوبت کشت صورت می گیرد و به تبع این اتفاقات برداشت آب از زیر سطح نیز افزایش می یابد و به همین علت استان های پر آبی همچون زنجان نیز با مشکل روبرو می شوند تا جایی که شاهد هستیم در این استان سطح آب های زیرزمینی سالانه 71 سانتی متر کاهش پیدا می نماید.

او اضافه کرد: یکی از تبعات منفی شدن تراز سطح آب های زیرزمینی این است که در دشت های کشور فرونشست هایی در سطح تا 300 کیلومترمربع نیز رصد شده است. امروزه شهرهایی همچون ورامین، رفسنجان، تهران و کاشان با فرونشست زمین دست به گریبان هستند.

  • 10 اقدام برای احیای آب های زیرزمینی

رئیس گروه آب های زیرزمینی سازمان حفاظت محیط زیست اذعان کرد: برای احیای آب های زیرزمینی مصوباتی وجود دارد و 10 اقدام قرار شده است در این راستا انجام گردد که عمده آن ها از وظایف وزارت نیرو است. جهاد کشاورزی نیز در این میان وظایفی دارد و از سوی دیگر مصوب شده است تا 600 تیم نظارت و بازرسی نیز از چاه های کشور بازدید به عمل آورند تا با تخلفات مقابله نمایند.

ضیادزفولی گفت: طرح هایی نیز در راستای احیای آب های زیرزمینی صورت گرفته است اما باید توجه کرد که بسیار از اهداف از پیش مشخص شده عقب هستیم. 400 پروژه در مورد مدیریت سیلاب ها نیز طرح ریزی شده است اما این طرح ها نیز به خاتمه نرسیده است. از سوی دیگر مدیریت محلی منابع آب یکی از راهکارهای بسیار خوب برای مراقبت از منابع آبی است به صورتی که تشکل های مردم نهاد محلی بتوانند این حوزه را مدیریت نمایند.

  • منابع آبی شهروندان با خطر روبرو است

این مقام مسئول در محیط زیست با اشاره به بعضی طرح های حمایتی از آب های زیر زمینی تاکید نمود: این طرح ها حمایت های اقتصادی می خواهد و شوراهای شهر و روستا نیز باید از این حوزه با جدیت حمایت نمایند. اگر این حمایت ها صورت نگیرد در وهله اول منابع آبی شهرها و شهروندان با خطر جدی روبرو می گردد. از سوی دیگر پایین آمدن سطح آب های زیرزمینی باعث نابودی کشاورزی می گردد و در ادامه منجر به مهاجرت اجباری از بسیاری از نقاط کشور می گردد. امری که تبدیل به یک معضل اجتماعی عظیم در کشور خواهد شد.

او در خاتمه اضافه کرد: پائین آمدن سطح آب های زیرزمینی در کشور منجر به خرابی تاسیسات کشور می گردد و فروچاله ها تاسیسات کشور را با خطر جدی روبرو می نمایند. امروزه بسیاری از شهرک های صنعتی کشور در دشت ها تاسیس شده و خطر فرونشست زمین در کمین آن هاست. این امر به قدری پر از چالش و معضل است که باید فهرستی بلندبالا از چالش های آن لیست گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 275

به "اضافه برداشت ها بارش ها را خنثی کرد ، خطر جدی فرونشست زمین در کمین ورامین، رفسنجان و تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه برداشت ها بارش ها را خنثی کرد ، خطر جدی فرونشست زمین در کمین ورامین، رفسنجان و تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید