آشنایی با یک داروی ضد باروری طبیعی بدون هیچگونه عوارض جانبی

به گزارش کهن پارس، نتایج یک پژوهش دانشگاهی در فاز حیوانی نشان داد: غلظت بالای عصاره طبیعی گیاه بومادران با ایجاد تغییر در فرایند اسپرماتوژنز در بیضه ها میزان باروری را کاهش می دهد.

آشنایی با یک داروی ضد باروری طبیعی بدون هیچگونه عوارض جانبی

بومادران با اسم علمی Achillea millefolium L به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی گوناگون، در طب سنتی و مدرن استفاده می شود. امروزه مساله کنترل جمعیت اهمیت زیادی دارد و دارویی لازم است که بدون عوارض جانبی باعث مهار تولید اسپرماتوزییدها شود.

به همین دلیل مطالعه ای با هدف بررسی اثر عصاره الکلی سرشاخه های گل دار گیاه بومادران بر روی باروری و فرایند اسپرماتوژنز توسط نسرین تک زارع، عضو گروه آناتومی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد.

در این مطالعه 32 رت بالغ نر، نژاد ویستار به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول؛ هشت رت، mg/kg200 عصاره الکلی بومادران، گروه دوم؛ هشت رت، mg/kg400 از عصاره الکلی بومادران و گروه آزمایشی سوم؛ هشت رت، mg/kg800 عصاره الکلی بومادران را به صورت تزریق داخل صفاقی دریافت کردند. گروه شاهد؛ هشت رت، آب مقطر استریل تزریقی را دریافت کردند. پس از 20 روز موش ها کشته شده و برش های بافتی از بیضه تهیه شد و فرایند اسپرماتوژنز مورد بررسی دقیق هیستولوژی قرار گرفت.

یافته ها حاکی از آن است که در مقایسه بین گروه های تجربی با گروه شاهد گروه هایی که دوز بالای عصاره را دریافت کرده بودند، تغییراتی مانند ضخیم شدگی غشای پایه لوله اسپرم ساز، کاهش سلول های اپیتلیوم ژرمینال، پرخونی در بافت بیضه را نشان دادند.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که غلظت بالای عصاره منجر به ایجاد تغییرات ساختمانی و تغییر فرایند اسپرماتوژنز در بیضه می شود که این امر می تواند زمینه ساز بررسی های جامع تر جهت آزمایش بر روی انسان به عنوان داروی ضد باروری طبیعی و بدون خطر باشد.

مشروح این پژوهش در مجله دانشگاه علوم پزشکی تهران به چاپ رسیده است.

منبع: هفت گنج
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 388

به "آشنایی با یک داروی ضد باروری طبیعی بدون هیچگونه عوارض جانبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با یک داروی ضد باروری طبیعی بدون هیچگونه عوارض جانبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید