آسمان، امشب میزبان بارش شهابی چنگیاست، دیدار تاچر و زمین در سال 2276

به گزارش کهن پارس، آسمان صبحگاهی فردا چهارشنبه 3 اردیبهشت ماه شاهد اوج بارش شهابی چنگی است ولی به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از آنجایی که در این زمان نور خورشید مانع رصد شهاب های این بارش است، از این رو رصدگران می توانند از نیمه شب امشب سه شنبه 2 تا بامداد روز چهارشنبه 3 اردیبهشت نسبت به رصد این شهاب باران اقدام نمایند.

آسمان، امشب میزبان بارش شهابی چنگیاست، دیدار تاچر و زمین در سال 2276

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با خبرنگاران، بارش های شهابی را از جمله رویدادهای زیبای آسمانی توصیف کرد که هر از چندگاهی چشمان رصدگران و عموم مردم را با وجود تمام مشغله روزمره به سمت خود جذب می نمایند.

وی ادامه داد: اولین بارش هر ساله از جمله در امسال، بارش شهابی چنگی یا شلیاقی است که در ساعت 10 و 30 دقیقه صبح روز چهارشنبه 3 اردیبهشت ماه امسال به اوج می رسد.

عتیقی یادآور شد: ولی از آنجایی که در این زمان با وجود نور روز امکان رصد شهاب ها فراهم نیست، علاقه مندان می توانند از نیمه شب سه شنبه 2 اردیبهشت تا بامداد روز چهارشنبه 3 اردیبهشت سال 1399 شاهد تعدادی از شهاب های این بارش شهابی سالیانه باشند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری با تاکید بر اینکه کانون هر بارش، مشخص نماینده نام هر بارش است، خاطر نشان کرد: بر این اساس کانون بارش های شهابی در هر صور فلکی که قرار گیرد، نام آن بارش شهابی از آن گرفته می شود و کانون بارش شهابی چنگی، صورت فلکی چنگ رومی و این کانون در نزدیکی ستاره کرکس نشسته (نفس واقع) قرار داد و از امتداد شهاب های هر بارش آسمان بر خلاف جهت حرکت آنها،در کل به نقطه کانون خواهیم رسید.

وی افزود: نکته جالب برای ساکنان نیمکره شمالی زمین آن است که هر چند که اکنون ستاره جُدی نشانگر جهت شمال است، اما 12 هزار سال دیگر ستاره کرکس نشسته آدرسی برای یافتن سمت شمال خواهد بود.

عتیقی با اشاره به منشأ بارش شهابی شلیاقی، شرح داد: معمولا منشأ بارش های شهابی دنباله دارها هستند و در بارش شهابی چنگی دنباله داری به نام تاچر که با اسم علمی C/1861 G1 است و این دنباله دار هر 415 سال یک بار به دور خورشید می شود و آخرین بار در سال 1861 از نزدیکی زمین عبور نموده است هر چند که در آن موقع علم عکاسی توسعه چندانی نداشته و عکسی از این دنباله دار موجود نیست.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: دنباله دار تاچر در سال 2276 میلادی مجددا به دیدار زمین خواهد آمد. با عبور دنباله دارها ذرات به جا مانده از دُم دنباله دارها در برخورد با جو زمین بارش های شهابی را ایجاد می نمایند.

به گفته وی، میزان ZHR یا میزان بارش ساعتی سرسو برای بارش شهابی شلیاقی را حدود 20 شهاب در ساعت است؛ چراکه از زمان عبور این دنباله دار از نزدیکی زمین زمان زیادی گذشته است.

عتیقی با اشاره به شرایط این بارش شهابی در سال گذشته با ابراز تاسف از اینکه در سال گذشته نور ماه پس از بدر، حتی در کوهستان ها عامل مزاحمی برای مشاهده این تعداد شهاب بود، یادآور شد: ولی در امسال با وجود ماه به شرایط ماه نو، درزمینه مشاهده شهاب های بیشتری از این بارش متوقع هستیم. بدیهی است مشاهده شهاب های هر بارش احتیاج به ابزارهای رصدی ندارد و با چشم غیر مسلح در تمام پهنه آسمان می توان به جستجوی شهاب ها پرداخت.

وی یادآور شد: رصد بارش چنگی طبق بعضی مستندات به حدود 2700 سال قبل و توسط چینی ها باز می شود.

عتیقی سرعت شهاب های این بارش را نزدیک 50 کیلومتر بر ثانیه ذکر کرد و اضافه نمود: این شهاب ها با سرعت 50 کیلومتر بر ثانیه با جو زمین برخورد می نمایند. نور شهاب ها که ذرات میلی متری و میکرومتری هستند از فاصله 80 تا 150 کیلومتری زمین، در آسمان دیده می شود بنابراین رصد یک بارش شهابی برای انسان هیچ خطری ندارد؛ چراکه شهاب با شهاب سنگ متفاوت است و شهاب ها دارای حجم و جرم قابل توجهی نیستند اما در اثر اصطکاک با جو زمین، و یک فعل و انفعال شیمیایی، در جو بسیار درخشان شده و از خود ردی به جای نمی گذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 44

به "آسمان، امشب میزبان بارش شهابی چنگیاست، دیدار تاچر و زمین در سال 2276" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان، امشب میزبان بارش شهابی چنگیاست، دیدار تاچر و زمین در سال 2276"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید