کمبود ویتامین b 12 چه مشکلاتی برای کودک به وجود می آورد؟

به گزارش کهن پارس، کمبود ویتامین B 12 در اوایل زندگی می تواند منجر به بعضی مسائل شناختی گردد.

کمبود ویتامین b 12 چه مشکلاتی برای کودک به وجود می آورد؟

به گزارش هلث، نتایج تحقیقات نشان می دهد که مسائل حافظه و مهارت های فکری می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین B 12 باشد، بعلاوه افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند، به خاطر آوردن خاطرات یا تمرکز برایشان مشکل است.

نتایج تحقیق نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین B 12 در دوران نوزادی منجر به رشد و عملکرد ضعیف در مهارت های ادراک دیداری و وظایف ادراک اجتماعی در آینده می گردد.

ادراک اجتماعی و توانایی های بصری-دیداری بخشی از عملکرد شناختی مانند درک اطلاعات و پاسخ به آنها، یا قضاوت در خصوص قوانین اجتماعی است.

در این مطالعه، بچه ها با کمبود ویتامین B 12 در پنج سالگی در آزمون های شناختی مانند تشخیص احساسات بچه ها دیگر و حل پازل، نمره ضعیفی کسب کردند.

دکتر اینگرید کوستاد، محقق ارشد این تحقیق گفت: نتایج ما به وضوح ارتباط بین شرایط اولیه ویتامین B 12 و اقدامات مختلف در رشد و عملکرد شناختی به عنوان مثال توانایی تفسیر اشکال هندسی پیچیده و توانایی تشخیص احساسات دیگر بچه ها را بیان می نماید.

یافته های آنان نشان می دهد که کمبود ویتامین B 12 باعث آسیب مغزی می گردد یا رشد مغز بچه ها را به تاخیر می اندازد.

نتایج تحقیقات قبلی نشان داده اند که ویتامین B 12 برای رشد مغز، یادگیری، مهارت های حل مسئله و حافظه مهم است.

کمبود ویتامین b 12 چه مسائلی برای کودک به وجود می آورد؟ | نشانه هشداردهنده کمبود ویتامین b 12 در بچه ها

کوستاد گفت: تعداد بچه ها در کشور های کم عایدیی که مطابق با پتانسیل خود رشد نمی نمایند، زیاد است. نتایج ما نشان می دهد که اصلاح زودهنگام شرایط ویتامین B 12 بچه ها ممکن است یکی از اقدامات برای تضمین رشد سالم برای این بچه ها آسیب پذیر باشد. ما در حال حاضر در مرحله تایید نتایج خود در کارآزمایی های تصادفی سازی و کنترل شده هستیم.

گوشت قرمز منبع خوبی از ویتامین B 12 است، اما در جنوب آسیا و کشور های با عایدی کم، محصولات حیوانی محدود است، بنابراین شرایط پایین B 12 اغلب در این جمعیت مشاهده می گردد.

برای این مطالعه، 500 نوزاد در نپال تحت آزمایش خون قرار گرفتند تا سطح ویتامین B 12 آن ها برآورد گردد سپس پنج سال بعد، این بچه ها تحت چندین آزمون رشد شناختی قرار گرفتند.

کوستاد گفت: بسیاری از بچه ها نپالی که در این مطالعه شرکت کردند، سطح ویتامین B 12 به شدت پایینی نداشتند، اما سطوح آن ها کمتر از حد مطلوب بود که کمتر از توصیه ها برای برترین رشد و تکامل ممکن است. این مورد مانند کمبود پنهان ویتامین در بدن این بچه ها است که باعث می گردد سلول های آنان به شدت کار نمایند تا خطر قریب الوقوع را نشان دهند.

مطالعه ما سهمی در معمای بزرگی، برای درک پیامد هایی است که سطوح پایین B 12 ممکن است بر رشد شناختی بچه ها کوچک داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1519

به "کمبود ویتامین b 12 چه مشکلاتی برای کودک به وجود می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود ویتامین b 12 چه مشکلاتی برای کودک به وجود می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید