تست کرونای هیچ یک از مددجویان در گرمخانه ها مثبت نبود

به گزارش کهن پارس، طبق گفته رئیس سازمان مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز هیچ یک از مددجویان ساکن در گرمخانه ها کرونا نگرفته اند.

تست کرونای هیچ یک از مددجویان در گرمخانه ها مثبت نبود

به گزارش شهر، سید مالک حسینی، رئیس سازمان مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران ، درباره شرایط گرمخانه های تهران در شرایط کرونایی، بیان نمود: از ابتدای کرونا تا همین لحظه که بیش از 10 ماه از شیوع ویروس کرونا گذشته است در بین مددجوهای گرمخانه های سطح تهران هیچ مورد مثبت به کووید 19 نداشتیم.

رئیس سازمان مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه مددجویانی که به گرمخانه ها مراجعه می کنند چند دسته هستند، افزود: عده ای از مددجویان به صورت ثابت در گرمخانه ها زندگی می کنند که این آمار بین 50 تا 70 درصد است، برای این افراد پرونده های مددکاری نیز تشکیل می شود.

او ادامه داد: گروهی از مددجویان به طور متناوب به گرمخانه ها مراجعه می کنند و برخی دیگر از مددجویان در بازه زمانی یک ماه و حتی کمتر مراجعه می کنند و دیگر هیچ گاه مراجعه ندارند.

حسینی بیان نمود: درخصوص گروه اول که مددجویان خودمان هستند و پرونده آن ها را داریم که با اطمینان می گویم که هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا نداشتیم، اما سایر افراد که به صورت دوره ای به گرمخانه ها مراجعه می کنند، از طریق تب سنجی افراد را تست می کنیم اگر علائمی داشته باشند به اتاق قرنطینه منتقل می شوند سپس به اورژانس خبر داده و به مراکز درمانی ارجاع داده می شود.

رئیس سازمان مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ممکن است افراد مبتلا باشند، اما علائم نداشته باشند که امکان پذیر است، گفت: اما افراد بی علامت و تست مثبت هم نداشتیم. بخش عمده ای از مددکاران گرمخانه ها گرفتار ویروس کرونا شدند، اما خوشبختانه هیچ کدوم از مددجویان از مددکاران ما بیماری را دریافت نکردند چرا که بلافاصله بعد از بروز علائم در مددکاران به گرمخانه ها دیگر مراجعه نکردند.

او با بیان اینکه از تمامی مددکاران به صورت دوره ای تست می گیریم، اگر تست اول مشکوک باشد تست pcr دریافت می کنیم، گفت: از سال گذشته بحث مددکاری را در گرمخانه ها آغاز کردیم و امسال به طور ویژه به این موضوع پرداختیم. یکی از کارهای اساسی که در حال حاضر آن را دنبال می کنیم بازگردانی مددجویان به خانواده هایشان است و عمده مددجویانی که وارد گرمخانه ها می شوند معمولاً از طرف خانواده طرد شدن یا خودشان خانه را به دلیل شرایطی که داشتن ترک کردن و دیگر روی بازگشت نداشتند، بخشی از آن ها دارای اعتیاد هستند و بخشی دیگر به دلیل اختلافات خانوادگی خانه را ترک کرده بودند.

حسینی افزود: در این فرایند کاری که ما انجام می دهیم این است که از طریق فرآیند مددکاری به خانواده این افراد وصل شده و مددجویان را برای رودررو شدن با خانواده هایشان آماده می کنیم. تابوی ذهنی که این افراد در ذهن خودشان دارند که خانواده هایشان آن ها را دیگر نمی پذیرند را از بین می بریم. سال گذشته 104 نفر از مددجویان به خانواده برگشتند این اتفاق اتفاق خوبی بود و امسال آمار ما بیشتر از این عدد است و بیش از 100 نفر از مددجویان به خانواده بازگشتند.

رئیس سازمان مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران درباره رنج سنی افراد در گرمخانه ها توضیح داد: در گرمخانه ها از سن بالای 18 سال پذیرش داریم چرا که زیر 18 سال کودک محسوب شده و باید در مراکز بهزیستی از آن ها نگهداری شوند. برای پذیرش افراد بالای سن 18 سال، سقفی نداریم. اما افرادی که دارای کهولت سن باشند و نتوانند شرایط عمومی خود را کنترل کنند، معمولاً به سامان سراها ارجاع داده می شوند. در سامان سرا به دلیل اینکه افراد برای خروج نیاز به حکم قاضی دارند، محدودیت هایی وجود دارد و نگهداری آن ها از حالت اختیاری خارج می شود. افراد در سامان سراها باحکم قاضی پذیرش و با حکم قاضی ترخیص می شوند. بعد از نگهداری آن ها در سامان سرا وارد مراکز بهزیستی خواهند شد.

به گزارش شهر و به نقل از خبرنگاران، او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند درصد از مددجویان در گرمخانه ها دارای اعتیاد هستند، بیان نمود: طبق آخرین آمار افرادی که در گرمخانه ها هستند حدود هزار و 750 نفر است، همچنین حدود 150 نفر در سامان سرا اقامت دارند که در مجموع حدود 1900 مددجو تحت پوشش سازمان اجتماعی شهرداری تهران است. بین 60 تا 70 درصد مردانی که در گرمخانه های تهران ساکن هستند درگیر اعتیاد اند و در زنان این عدد زیر 50 درصد است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 514

به "تست کرونای هیچ یک از مددجویان در گرمخانه ها مثبت نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست کرونای هیچ یک از مددجویان در گرمخانه ها مثبت نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید