این موارد مهم، معامله ملکی شما را برهم می زند

به گزارش کهن پارس، برهم زدن معامله ملکی از جمله مواردی است که می تواند در امور متفاوت ملکی مانند قرارداد خرید و فروش ملک، رهن یا اجاره ملک یا قرارداد مشارکت در ساخت، اتفاق بیفتند.

این موارد مهم، معامله ملکی شما را برهم می زند

بر هم زدن معاملات ملکی یکی از مواردی است که بسیار پیرامون آن سوال می گردد. در هر معامله ای که انجام می گردد، امکان برهم خوردن آن نیز وجود دارد. بنابراین بر هم زدن معامله یک امر رایج است که ممکن است به وسیله هر یک از طرفین انجام گردد اما باید بدانید فسخ معامله ملکی دارای قوانین و مقرراتی است که باید آن ها را رعایت نموده تا دچار ضرر نشوید. همراه خبرنگاران مگ باشید.

بر هم زدن معاملات ملکی

در این مطلب می خواهیم نکات مهم پیرامون بر هم زدن معاملات ملکی را بیان کنیم.

فسخ معامله ملکی چیست؟

اگر فسخ را بخواهیم از نظر لغوی بیان کنیم، یعنی نقض ازبین بردن، تباه کردن و شکستن که به صورت ارادی بر قرارداد ملک اعمال می گردد. حالا این لغت در اصطلاح حقوقی یعنی سرانجام دادن به یک قرارداد از سوی یکی از طرفین آن قرارداد یا یک شخص ثالث است.

بنابراین، اساس برهم زدن معاملات ملکی می تواند موضوعات متعددی باشد و بعلاوه بر اساس حقی است که طرفین ایجاد می نمایند. این حق یا برای هر دو طرف و یا برای نفر سومی است که در قرارداد قید می گردد.

عوامل زیادی وجود دارد که برای کنسل شدن و برهم زدن معامله ملکی در زمینه خریدوفروش یا حتی رهن و اجاره وجود دارد که اگر از این موارد بهره ببرید می توانید تا آخرین لحظه قبل از امضای قرارداد از جانب فروشنده یا خریدار و مستأجر آن را لغو کرد.

برهم زدن معاملات ملکی بر اساس توافق طرفین

بر اساس قانون معامله ملک، هر دو طرف قرارداد می توانند در هنگام بستن قرارداد برای هر دو طرف یا نفر سومی یک حق فسخ در نظر بگیرند. برای مثال بر اساس قانون معامله ملک و قرارداد موردنظر شخصی ملکی را به دیگری بفروشد و در قرارداد شرط گردد که هرکدام از دو طرف یا شخص سوم هرگاه بخواهند ظرف یک ماه آن معامله را کنسل نمایند.

به عنوان مثال می توان گفت: طبق قانون، شخصی ملکی را به دیگری بفروشد و در قرارداد شرط گردد که هر کدام از دو طرف یا نفر سوم هر زمانی که بخواهند بتوانند ظرف یک ماه معامله را بر هم بزنند.

برهم زدن معاملات ملکی بر اساس حکم قانون

این فسخ زمانی اتفاق می افتد که قانون برای جلوگیری از ضرر ناخواسته به یک فرد، دستور فسخ معامله را صادر می نماید. برای مثال فردی خانه ای را اجاره نموده و پس از مدتی متوجه می گردد که سکونت در آن امکان پذیر نیست؛ در این صورت بر اساس قانون معامله ملک، او می تواند که قرارداد اجاره را کنسل کند.

برهم زدن معاملات ملکی به صورت یک طرفه

در همه قراردادها مانند خرید یا اجاره ملک، در یکی از بندهای قرارداد پیش بینی شده است که هر کدام از دو طرف اجازه دارند که در یک مدت زمان مشخص و با درنظرگرفتن قانون معامله ملک، اگر این حق در قرارداد ذکر شده باشد، آن را به صورت یک طرفه فسخ نماید؛ بنابراین در حالت کلی این موضوع در قرارداد ذکر نمی گردد.

پیشنهاد مطالعه: خنک ترین شهرهای ایران در تابستانمنبع: پیام دلتا
انتشار: 18 تیر 1402 بروزرسانی: 18 تیر 1402 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1504

به "این موارد مهم، معامله ملکی شما را برهم می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این موارد مهم، معامله ملکی شما را برهم می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید