پایان جنگ نفتی و صدور بیانیه پایانی دهمین نشست فوق العاده اوپک پلاس

به گزارش کهن پارس، خبرنگاران: دهمین نشست وزیران نفت و انرژی 23 کشور عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شامگاه یکشنبه (24 فروردین ماه) از طریق وبینار به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان به همراه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه برگزار گشت.

پایان جنگ نفتی و صدور بیانیه پایانی دهمین نشست فوق العاده اوپک پلاس

به گزارش کهن پارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، متن بیانیه دهمین نشست فوق العاده وزارتی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به شرح زیر است:

در این نشست کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation)، تداوم تعهد خود به این توافقنامه را با هدف دستیابی و پایدار نگه داشتن بازار با ثبات نفت، به منظور تامین منافع متقابل کشورهای تولیدکننده، اقتصاد کارآمد، تضمین عرضه منظم برای مصرف کنندگان و بازگشت سرمایه مطمئن برای سرمایه گذاران تأیید کردند.

اعضا در این نشست بر اهمیت و تصمیم منطقی نهمین نشست فوق العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روزهای پنجشنبه و جمعه (21 و 22 فروردین ماه) تأکید کردند.

افزون بر این، دهمین نشست فوق العاده وزارتی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به نشست اضطراری وزیران نفت و انرژی گروه 20 (G20) که در آن تعهد تولیدکنندگان عضو ائتلاف اوپک پلاس به برقراری ثبات در بازارهای انرژی به رسمیت شناخته شد، اشاره و به اهمیت همکاری های بین المللی برای اطمینان از مقاومت در برابر سیستم های انرژی اذعان کرد.

با توجه به بنیان های کنونی و اجماع درباره چشم انداز بازارهای جهانی نفت خام و مطابق با تصمیم گرفته شده در نهمین نشست فوق العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، کشورهای شرکت کننده در این نشست موافقت کردند:

1. چارچوب توافقنامه همکاری (Declaration of cooperation) که در تاریخ دهم دسامبر سال 2016 میلادی امضا و در نشست های بعدی بر آن صحه گذاشته شد، در کنار منشور همکاری که دوم ژوئیه 2019 امضا شده بود، در این نشست تأیید شد.

2. توافق برای مجموع کاهش تولید روزانه 9 میلیون و 700 هزار بشکه ای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از یکم ماه مه سال 2020 میلادی (12 اردیبهشت ماه 99) برای یک بازه زمانی اولیه به مدت دو ماه آغاز می شود که سرانجام این بازه 30 ژوئن امسال (10 تیرماه 99) خواهد بود، سپس برای یک بازه زمانی 6 ماهه دیگر از یکم ژوئیه (11 تیرماه 99) تا 31 دسامبر سال 2020 (11 دی ماه 99) کاهش عرضه روزانه 7 میلیون و 700 هزار بشکه خواهد بود، سپس در بازه زمانی سوم از یکم ژانویه 2021 (12 دی ماه 99) تا 30 آوریل 2022 (10 اردیبهشت ماه 1401) کاهش عرضه روزانه 5 میلیون و 800 هزار بشکه می شود. خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای تولید همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال 2018 میلادی خواهد بود، در حالی که مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه 11 میلیون بشکه در نظر گرفته شد. مهلت این توافق امضا شده تا 30 آوریل 2022 میلادی خواهد بود، با این حال تمدید این توافق در دسامبر 2021 میلادی بررسی خواهد شد.

3. از همه تولیدکنندگان نفت جهان برای مشارکت متناسب و به موقع در تلاش ها به منظور ثبات بخشی به بازارهای جهانی نفت خام درخواست شده است.

4. مأموریت کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (JMMC) در قالب توافقنامه همکاری برای نظارت بر شرایط عمومی بازارهای جهانی نفت خام و سطح تولید کشورهای حاضر در توافق و میزان پایبندی آنها به سهمیه های تولید معین شده با همکاری فعالیت کمیته مشترک فنی (JTC) تمدید و تأیید شد.

5. بررسی پایبندی کشورهای تولیدکننده حاضر در توافقنامه همکاری به سهمیه های تولید معین شده، براساس داده های منابع ثانویه مطابق با روش تأییدشده از سوی کشورهای عضو اوپک رصد می شود.

6. کشورهای حاضر در این توافق دهم ژوئن سال 2020 میلادی (21 خردادماه 99) برای معین و بررسی اقدام های بیشتر با هدف برقراری توازن در بازار نفت، از طریق وبینار نشست برگزار می کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 5

به "پایان جنگ نفتی و صدور بیانیه پایانی دهمین نشست فوق العاده اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان جنگ نفتی و صدور بیانیه پایانی دهمین نشست فوق العاده اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید