هزینه معیشت کارگران از 4.9 میلیون تومان گذشته است

به گزارش کهن پارس، دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: حتی اگر افزایش 33 درصدی حقوق کارگران و رسیدن آن به دو میلیون و 800 هزار تومان را هم بپذیریم، هزینه معیشت خانوارهای کارگری از مرز چهار میلیون و 940 هزار تومان ِسال گذشته بیشتر شده و با مصوبه شورای عالی کار عملا شکاف بین حداقل مزد و حداقل معیشت کارگران پر نشده است.

هزینه معیشت کارگران از 4.9 میلیون تومان گذشته است

هادی ابوی در گفت وگو با کهن پارس، در ارزیابی مصوبه دستمزد شورای عالی کار اظهارکرد: حداقل مزد کارگران در سال گذشته یک میلیون و 517 هزار تومان بود که سال جاری با افزایش 21 درصدی در شورای عالی کار به یک میلیون و 835 هزار تومان رسید؛ بنابراین رقم دو میلیون و 800 هزار تومانی که به آن اشاره می گردد، در کف مزد اتفاق نیفتاده است؛ اما هر آن چیزی که متاثر از افزایش مزد است، محاسبه شده و در واقع با اضافه کردن بن خواربار، حق مسکن، سنوات کارگری و حق اولاد به دو میلیون و 800 هزار تومان رسیده است.

بیش از 70 درصد کارگران حداقل بگیرند

وی ادامه داد: اما این افزایش دو میلیون و 800 هزار تومانی در بخش کارگران با سابقه و دارای اولاد است و بیش از 70 درصد کارگران حداقل بگیرند و در حالت خوشبینانه اگر کارفرمایان بن خواربار 400 هزار تومانی و حق مسکن 100 هزار تومانی را به آنها بپردازند باز هم کل دریافتی آنها به دو میلیون و 800 هزار تومان نمی رسد.

این مقام مسئول کارگری توضیح داد: آنچه درخصوص افزایش 100 هزار تومانی حق مسکن کارگران اعلام شده نیز باید به تصویب هیات وزیران برسد و حداقل شش ماه طول می کشد تا مصوبه یاری هزینه مسکن از تصویب بگذرد تا در حقوق کارگران لحاظ گردد.

هزینه معیشت کارگران از مرز 4.9 میلیون تومان گذشته است

ابوی با اشاره به افزایش 36.5 درصدی حداقل مزد کارگران در سال گذشته، گفت: در حالی که هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری سال 1397 حدود سه میلیون و 760 هزار تومان معین شده بود، حداقل مزد کارگران را 36.5 درصد بالا بردیم ولی با وجود آنکه کمیته دستمزد شورای عالی کار بهمن ماه سال گذشته پس از صرف ساعت ها وقت و کار کارشناسی، هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را چهار میلیون و 940 هزار تومان گفت، حداقل مزد کارگران را سال جاری 21 درصد تصویب کردیم.

به گفته دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، حتی اگر افزایش 33 درصدی حقوق کارگران و رسیدن آن به دو میلیون و 800 هزار تومان را هم بپذیریم، هزینه معیشت خانوارهای کارگری سال جاری از مرز چهار میلیون و 940 هزار تومان گذشته و با مصوبه شورای عالی کار عملا شکاف بین حداقل مزد و حداقل معیشت کارگران پر نشده است.

تاکید قانون کار بر معین حداقل دستمزد کارگران

وی با بیان اینکه قانون کار بر حداقل ها تاکید دارد و افزایش دستمزدی که در آن تاکید شده باید روی کف مزد اتفاق بیفتد، گفت: در ماده 41 قانون کار گفته نشده حقوق کارگری که چند فرزند دارد بیشتر گردد و کارگری که مجرد است یا فرزندی ندارد، افزایش نیابد؛ بر اساس ماده 41 قانون کار، شورای عالی کار موظف است همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران در نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف را معین کند و طبق تبصره این ماده، کارفرمایان موظفند به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد معین شده جدید نپردازند؛ لذا اگر کارفرمایان در قانون ایرادی می بینند می توانند با همکاری وزارت کار آن را اصلاح نمایند.

درخواست نمایندگان مجلس برای بازنگری مصوبه مزد

این مقام مسئول کارگری در عین حال به انتقادهایی که نسبت به مصوبه دستمزد شورای عالی کار مطرح می گردد، اشاره و گفت:جامعه کارگری طی روزهای گذشته پیگیر مصوبه دستمزد بود؛ حتی تعدادی از نمایندگان مجلس هم از وزارت کار خواستند تا مصوبه بازنگری گردد و طرح سوال داشتند که چرا به این شیوه و بدون اجماع نمایندگان کارگری حداقل مزد به تصویب رسید. علیرغم آنکه جامعه کارگری در فاصله بین نوروز تا شب نیمه شعبان که مصوبه دستمزد به تصویب رسید چشم انتظار رقم مزد بود ولی عیدی خوبی به کارگران ندادیم. اگر قرار بود همان صورتجلسه ای که 29 اسفند سال قبل نوشته شد را به تصویب برسانیم، چرا معین دستمزد کارگران را به سال جدید موکول کردیم؟

دستمزد در حوزه معاونت روابط کار است

ابوی ادامه داد: با وجود اظهارنظرهای بسیاری که از سوی نمایندگان، کارشناسان و مسئولان شاهد بودیم، توقع این بود که به جای معاون مالی و معاون رفاه وزارت کار، معاونت روابط کار در موضع دفاع از حقوق کارگران اعلام نظر می کرد، چراکه اساسا معین دستمزد در حوزه روابط کار است و صرف نظر از عنوان دولتی، ایشان سبقه کارگری دارد و از بدنه جامعه کارگری است.

احتمال بازنگری مزد با توجه به عدم ابلاغ بخشنامه دستمزد

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در سرانجام گفت: مصوبه دستمزد سال 1399 برخلاف سال های قبل که بلافاصله ابلاغ و اجرا می شد، هنوز ابلاغ نشده و این احتمال که مزد کارگران برای سال 1399 بازنگری گردد، وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 4

به "هزینه معیشت کارگران از 4.9 میلیون تومان گذشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه معیشت کارگران از 4.9 میلیون تومان گذشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید