مذاکرات ایران و اوراسیا برای اجرای تجارت آزاد به زودی آغاز می شود

به گزارش کهن پارس، تهران (پانا) - معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از رشد مبادلات تجاری ایران و کشور های عضو اتحادیه اوراسیا خبر داد.

مذاکرات ایران و اوراسیا برای اجرای تجارت آزاد به زودی آغاز می شود

به گزارش صداوسیما، سیدرسول مهاجر با اعلام این خبر گفت: به عنوان مثال در یکسال گذشته حجم مبادلات تجاری ایران با روسیه 350 میلیون دلار بود که حدود 90 درصد آن را مبادلات کشاورزی شامل می شد.

وی با اشاره به این که ما در بسیاری از زمینه ها رجحان و مزیت های زیاد تجاری با کشور های اوراسیا داریم افزود: رشد مبادلات تجاری ایران و کشور های عضو اتحادیه اوراسیا مرهون موافقت نامه تعرفه ترجیحی است که از آبان سال 98 تا آبان سال 99 اجرا شد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: به رغم این که در یک سال گذشته به علت شیوع بیماری کرونا رشد اقتصادی بسیاری از کشور ها با رکود روبرو بود، ولی روابط تجاری ما با کشور های اوراسیا رشد داشت.

مهاجر افزود: این نشان می دهد که ما باید به سمت تعرفه ترجیحی و تجارت آزاد با بسیاری از کشور ها از جمله کشور های عضو اوراسیا برویم.

وی با اشاره به این که کاهش تعرفه ها باعث افزایش مراودات می شود گفت: به عنوان مثال ترکیه با نزدیک به 18 کشور تعرفه آزاد تجاری دارد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه از مصوبه سران کشور های عضو اتحادیه اوراسیا برای موافقتنامه تجارت آزاد با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و افزود: مذاکرات ما با کشور های عضو این اتحادیه برای اجرایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد به زودی آغاز می شود تا براساس فهرست هایی که مبادله می شود تعرفه های آزاد بین کشور ما و کشور های عضو اتحادیه اوراسیا برقرار شود.

مهاجر ابراز امیدواری کرد: با اجرایی شدن این سند همکاری اقتصادی مبادلات تجاری ایران و کشور های عضو اوراسیا هم افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 756

به "مذاکرات ایران و اوراسیا برای اجرای تجارت آزاد به زودی آغاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات ایران و اوراسیا برای اجرای تجارت آزاد به زودی آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید