درخواست الغنوشی از ملت و احزاب تونسی برای کمک به نجات کشور

به گزارش کهن پارس، راشد الغنوشی رییس مجلس تونس سه شنبه شب از ملت و همه احزاب و نیروهای این کشور خواست تا با هم متحد و برای نجات کشور اقدام کنند.

درخواست الغنوشی از ملت و احزاب تونسی برای کمک به نجات کشور

به نقل از المیادین، الغنوشی خطاب به معترضان تونسی گفته که او شرایط مناطق محروم و بیکاری جوانان را درک می کند.

وی افزود: آتش زدن و تخریب مراکز دولتی و خصوصی شغل و زندگی خوب ایجاد نمی کند.

رییس مجلس تونس خطاب به جوانان تونسی گفت که شایسه نیست که کشور تخریب و مراکز دولتی و خصوصی را آتش زد.

پیش از این نیز هشام المشیشی نخست وزیر تونس در سخنانی گفته بود که خشم جوانان را که از سر ناامیدی است درک می کند؛ اما کسانی که دست به هرج و مرج و ناامنی می زنند مطابق قانون با آن ها برخورد خواهد شد.

به دنبال صحبت های نخست وزیر تونس تجمعاتی در نواحی اطراف شهر تونس در اعتراض به شرایط موجود شکل گرفت.

همچنین منابع خبری سه شنبه شب گزارش دادند: معترضان در تونس علیه نظام حاکم در این کشور تظاهرات کردند.

در این تظاهرات که خانواده های قربانیان انقلاب 2011 میلادی این کشور به همراه برخی از نمایندگان احزاب مخالفان حضور داشتند با سردادن شعارهایی خواستار سرنگونی نظام حاکم شدند.

براساس این گزارش ، نیروهای پلیس با این تظاهرات که در خیابان بورقیبه تونس برگزار گشت، برخورد و به سوی معترضان گاز اشک آور پرتاب کردند.

این در حالی است که روز دوشنبه نیز تونس صحنه اعتراضات خیابانی بود. منابع خبری گفتند که پایتخت تونس با وجود اعلام قانون منع رفت و آمد و حکومت نظامی تا ساعات سرانجامی دوشنبه شب صحنه درگیری میان پلیس و معترضان بوده است.

سخنگوی وزارت کشور تونس دوشنبه از بازداشت 632 معترض نوجوان در اعتراضات و اقدامات آشوبگرانه در برخی از مناطق این کشور خبر داد.

این اعتراضات در خیابان بورقیبه رخ داده است، خیابانی که نماد و نقطه محوری در اعتراضات سال 2011 میلادی بود که به حکومت زین العابدین بن علی دیکتاتور سابق تونس سرانجام داده بود.

تظاهرکنندگان خواستار آزادی بازداشت شدگانی هستند که در روزهای گذشته به دست نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

اقدام خشونت آمیز پلیس تونس با یک چوپان در شهر سلیانه که پنجشنبه گذشته رخ داد، به دامنه اعتراضات دامن زده است، به طوری که موج این نارضایتی ها روز به روز گسترده تر شده است.

محمد زکری سخنگوی وزارت دفاع تونس نیز یکشنبه شب گفت که علاوه بر استقرار یگان های ارتش در شهر سلیانه، نیروهای ارتش در شهرهای القصرین، سوسه و بنزرت نیز مستقر شده اند.

قرنطینه سراسری از پنجشنبه گذشته در تونس به مدت چهار روز در کنار منع رفت و آمد شبانه از اوایل اکتبر گذشته برای جلوگیری از انتشار کرونا و با توجه به ابتلای بی شمار روزانه به کرونا اعمال شد.

همین تصمیم دولت موجب شد که جوانان شب ها به خیابان آمده و دست به اعتراضات مشابه اعتراضاتی بزنند که در سالگرد انقلاب فوریه 2011 انجام شد.

تونس در مدت انتقال سیاسی شاهد اعتراضات متعدد اجتماعی بوده و معترضان همواره علیه بیکاری، فقر و پایین بودن خدمات دولتی اعتراض کرده اند.

این اعتراضات و درگیری معترضان و پلیس همزمان با سالگرد دهمین سال انقلاب مردمی تونس صورت می گیرد که به همراه دموکراسی، بسیاری از مسائل اقتصادی و اجتماعی را در پی داشته است.

در سایه عدم وجود برنامه روشن برای اعتراضات و عدم حمایت احزاب اصلی تونس از این اعتراضات، تعیین نیست که آیا اعتراضات نتایجی به دنبال خواهد داشت یا بزودی خاموش خواهد شد. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 681

به "درخواست الغنوشی از ملت و احزاب تونسی برای کمک به نجات کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست الغنوشی از ملت و احزاب تونسی برای کمک به نجات کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید