الکاظمی در جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی: عراق میدان تسویه حساب ها نیست

به گزارش کهن پارس، ایسنا نوشت: شورای امنیت ملی عراق نشست اضطراری برای بررسی پیامدهای بمباران آمریکا علیه مواضعی در مرزهای عراق و سوریه و حمله خرابکاران و عناصر تروریستی به نیروگاه تولید برق و دکل های برق برگزار کرد.

الکاظمی در جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی: عراق میدان تسویه حساب ها نیست

به گزارش میدل ایست نیوز، نخست وزیر عراق تاکید کرد، کشورش به مراحل پیشرفته در مذاکره با آمریکا براساس خروج نیروهای رزمی این کشور از عراق رسیده است.

طبق بیانیه دفتر الکاظمی، شورای امنیت ملی عراق نشست اضطراری به ریاست مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق برگزار کرده و در آن پیامدهای بمباران آمریکا علیه مواضعی در مرزهای عراق و سوریه و حمله خرابکاران و عناصر تروریستی به نیروگاه تولید برق و دکل های برق را بررسی کرد.

شورای امنیت ملی عراق ضمن محکومیت شدید حمله هوایی آمریکا به موضعی در نزدیکی مرزهای عراق با سوریه، تاکید کرد این حمله نقض آشکار حاکمیت عراق به تعداد می رود که در تضاد با همه قوانین و موازین بین المللی است.

این شورا در ادامه به بررسی توسل به همه راهکارهای قانونی موجود برای ممانعت از تکرار این حملات که حریم هوایی و سرزمینی عراق را نقض می کند و هم انجام تحقیقات گسترده درباره شرایط این حادثه و تلاش برای عدم تکرار آن در آینده پرداخت.

شورای امنیت ملی عراق ضمن مخالفت کامل با تبدیل عراق به میدان تسویه حساب ها یا بکارگیری اراضی و آسمان این کشور برای تعرض به همسایگان، شرح داد: دولت عراق گام های خود برای در پیش گرفتن سیاستی آرام و مبنا قرار دادن گفت وگو به نام راهی برای جلوگیری از شدت منازعات و تحقق امنیت و ثبات در عراق و منطقه را تقویت کرده است.

این شورا تاکید کرد: دولت نشست ها و گفت وگوهای مستمری با طرف آمریکایی داشته است و این گفت وگوها به مراحلی پیشرفته در سطح بحث درباره جزئیات لجستیک برای خروج نیروهای رزمی از عراق رسیده است که جزئیات آن به زودی اعلام خواهد شد.

شورای امنیت ملی عراق درباره حمله نیروگاه های تولید برق و دکل های برق از سوی گروه های خرابکار و تروریست تاکید کرد: در حالی که تولید انرژی برق به بیش از 20 هزار مگاوات رسیده که بالاترین میزان در تاریخ عراق است به علاوه برق وارداتی و افتتاح پروژه های متعدد معوقه وتعطیل شده برای تامین برق مورد نیاز شهروندان، برخی گروه های خرابکار و تروریست در تلاش هستند تل با هدف گرفتن نیروگاه ها و دکل ها، اوضاع را به آشوب بکشند؛ حملاتی که منجر به اختلال در برق رسانی به مناطقی از بغداد و شهرهای جنوبی شده و درد و رنج شهروندان را وخیم تر کرده است.

این شورا در ادامه با بیان اینکه نیروهای امنیتی تلاش های بسیاری برای حفاظت از دکل های برق به عمل می آورند، اظهار کرد: فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به فرماندهی عملیات مشترک دستور داد تا نشستی اضطراری ظرف 24 ساعت آینده برای تدوین استراتژی جامع با همکاری فرماندهان امنیتی و وزارت برق برای تامین برق مورد نیاز شهروندان برگزار کند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 955

به "الکاظمی در جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی: عراق میدان تسویه حساب ها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی در جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی: عراق میدان تسویه حساب ها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید