اخبار ساختگی آنلاین دموکراسی را در کشورها تهدید می کند

به گزارش کهن پارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، تأثیر بر رأی دهندگان و منحرف کردن جهت سیاسی کشورها با استفاده از فناوری هایی همچون دیپ فیک و تاکتیک های روانشناختی همچون بمباران خبری منجر به افزایش منازعات اجتماعی و کاهش اعتماد عمومی به نهاد حاکمیت شده است.

اخبار ساختگی آنلاین دموکراسی را در کشورها تهدید می کند

انتشار اخبار ساختگی آنلاین یا disinformation یک معضل جدی برای دموکراسی های سراسر جهان است؛ اما ما باید نگران این باشیم که چگونه اخبار جعلی باعث فروپاشی نظام سیاسی و تخریب دموکراسی در کشورهای درحال توسعه می شود.

از زمان ظهور شبکه های اجتماعی شاهد آن بوده ایم که این فرآیند سازمان یافته چگونه گفتمان سیاسی کشورها را منحرف کرده و بر تصمیم رأی دهندگان اثر گذاشته است. پیشرفت فناوری های گمراه کننده همانند جعل عمیق و تاکتیک های روان شناختی نظیر بمباران اطلاعاتی کاربر را با اختلال اثر تقدم غیرمنطقی روبرو می کند.

در چنین شرایطی فرد به اطلاعاتی که پیش تر و بیش تر با آن روبرو شده است اتکا می کند و این منجر به افزایش پتانسیل منازعات اجتماعی و کاهش اعتماد عمومی به نهاد حاکمیت می شود. این فرایند برای هر نوع سیستم حکمرانی و با هر سطح از توسعه یافتگی اقتصادی می تواند مخرب باشد، اما شدیدترین اثرات خود را در کشورهای درحال توسعه نشان می دهد.

نمونه های متعددی از تأثیرات سو شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نابسامان و مدیریت نشده را می توان در نظام های سیاسی کشورهای مختلف موردبررسی قرارداد.

انتخابات سال 2018 برزیل یکی از نمونه های جدی در نوع خود است. روزنامه نیویورک تایمز در یک سرمقاله مفصل در همان ایام انتخابات نتیجه تحقیقات چند دانشمند برزیلی را منتشر کرد که اثبات کردند پیام رسان واتس اپ انتخابات برزیل را به انحراف کشاند و خطر شبکه های اجتماعی برای دموکراسی را به خوبی ثابت کرد.

این پیام رسان آمریکایی محبوبیت بالایی میان برزیلی ها دارد و بر اساس آمارهای منتشرشده نزدیک به 50 درصد (120 میلیون) از افرادی که واجد شرایط رأی دادن بودند در انتخابات اخیر از طریق این پلتفرم اخبار سیاسی و انتخاباتی را دنبال می کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که در آستانه اولین دور انتخابات ریاست جمهوری در 7 اکتبر، واتس اپ منبع اصلی انتشار اخبار جعلی، شایعات و اطلاعات گمراه کننده بود و مدیران این پیام رسان نیز عزمی برای جلوگیری از شیوع این فرآیند مخرب نداشتند. از همین رو، دولت خود مجبور به مداخله شده و هزاران حساب جعلی را مسدود کرد. اخبار نامعتبر را نشانه گذاری کرد و قوانین پیام رسانی گروهی را محدود کرد و برای شناسایی اخبار نادرست با جامعه دانشگاهی و رسانه های ملی همکاری کرد.

مطالعات متعددی اثبات کرده است که ترکیب سو مدیریت فضای مجازی، تبلیغات هدفمند و اخبار جعلی بر نتایج همه پرسی برگزیت و کارزار ریاست جمهوری آمریکا نیز اثر گذاشته است.

از سوی دیگر باید توجه داشت که این اثرات سو تنها بخش های سیاسی جوامع را درگیر نمی کند. در کشورهایی که درگیر اختلافات قومی هستند، اخبار جعلی می تواند تنش های شدید و خشونت باری ایجاد کند. در معروف ترین مورد، می تواند به نقش فیس بوک در تحریک بومیان برای کشتار مسلمانان روهینگیا اشاره کرد.

این موارد به خوبی نشان می دهد خبر پمپاژ اخبار نادرست به چالشی جهانی تبدیل شده که نیازمند دخالت مستقیم دولت ها است.

شعار دیرینه مارک زاکربرگ بنیان گذار فیس بوک و مالک انحصارطلب پرکاربرترین پلتفرم های جهان این بود که سریع حرکت کن و همه چیز را بشکن. نظر می رسد که دموکراسی در میان مواردی بوده است که زاکربرگ و شرکایش آن را شکست اند و حال از این مرحله عبور کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 851

به "اخبار ساختگی آنلاین دموکراسی را در کشورها تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخبار ساختگی آنلاین دموکراسی را در کشورها تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید